• "Orto-Gra 2024" - wyniki konkursu ortograficznego

          • We wtorek, 26 marca, w naszej szkole miała miejsce bardzo ważna uroczystość - rozdanie nagród i wyróżnień w Szkolnym Konkursie Ortograficznym "Orto-Gra 2024".

            W potyczkach ortograficznych wzięły udział dwuosobowe reprezentacje klas IV - VIII. Przygotowane przez nauczycielkę języka polskiego, p. Grażynę Mackiewicz, dyktando potwierdziło wysoki poziom przygotowania młodzieży.

            Wyniki tegorocznej "Orto-Gry" są następujące:

            Klasy IV:

            Mistrz Ortografii wśród uczniów klas czwartych: Wiktoria Olczak
            2. miejsce: Zuzanna Rurarz
            3. miejsce: Dominik Bartosiak

            Wyróżnienia: Zofia Wojtan, Natalia Kubicka, Józef Garal

            Klasy V:

            Mistrz Ortografii wśród uczniów klas piątych: Laura Cupriak
            2. miejsce: Iza Tomporowska
            3. miejsce: Karolina Pol

            Wyróżnienia: Zofia Olczak, Kalina Kasianiuk, Jakub Pytel

            Klasy VI:

            Mistrz Ortografii wśród uczniów klas szóstych: Alicja Kubicka
            2. miejsce: Lena Skalska
            3. miejsce: Julia Okrasa

            Wyróżnienia: Oliwia Tarasiuk

            Klasy VII-VIII:

            Mistrz Ortografii wśród uczniów klas siódmych i ósmych: Klara Wykrota
            2. miejsce: Igor Russ
            3. miejsce: Zofia Babiel

            Wyróżnienia: Zuzanna Chmielewska, Agata Kajak, Jan Gajewski.

            Miano Szkolnego Mistrza Ortografii roku szkolnego 2023/2024 uzyskała ALICJA KUBICKA,
            która bezbłędnie napisała konkursowe dyktando!

             

            Gratulujemy naszym uzdolnionym Uczniom!

             

          • "Poezja Cz. Miłosza i K. Wierzyńskiego" - wyniki konkursu.

          • Dnia 25 marca 2024 roku odbyły się przesłuchania w Szkolnym Konkursie Recytatorskim „Poezja Cz. Miłosza i K. Wierzyńskiego”.

            Celem konkursu była popularyzacja ich twórczości poetyckiej, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego oraz rozwijanie umiejętności recytatorskich. Kazimierz Wierzyński i Czesław Miłosz są w gronie patronów roku 2024 wybranych przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej.

            Komisja z uwagą wysłuchała wszystkich uczestników konkursu i postanowiła przyznawać nagrody:

            Helenie Bujalskiej z kl. 7b
            Antoniemu Bednarkowi z kl. 8b

            oraz wyróżnienia dla:

            Roksany Chabowskiej z kl. 8a
            Alicji Folwarskiej z kl. 7b
            Leny Woźniak z kl. 7b

            Serdecznie gratulujemy!
            Aneta Woźniak
            Beata Śledziewska
            Sylwia Kwiecień - Masło

          • Strażakiem być...

          • 22 marca uczniowie klas 1-3 mieli przyjemność gościć Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie.

            Wizyta strażaków była wspaniałą okazją do przeprowadzenia zajęć dotyczących pierwszej pomocy, przybliżenia pracy ochotników oraz zapoznania z samochodami pożarniczymi oraz sprzętem będącym na ich wyposażeniu. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, jak również przekazali informacje, w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną.

            Naszym gościom serdecznie dziękujemy za tak ciekawe i bogate w wiedzę spotkanie.👏👏👏

          • Klasa IIb na Dniu Żaby

          • Na tegorocznym Dniu Żaby, organizowanym przez Domu Kultury w Żabiej Woli i Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabiej Woli nie mogło nas zabraknąć! Bawiliśmy się... żabiście!

          • Turniej Wiedzy o Ruchu Drogowym

          • 18 marca reprezentacja naszej szkoły w składzie: Kuba Pytel, Filip Wojnarowicz, Michalina Mazur i Martyna Stępień wzięła udział w Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym, który odbył się w Szkole Podstawowej w Milanówku.

            Głównym celem Turnieju są działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Poprzez tę formę działań organizatorzy zakładają między innymi szersze popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego dla pieszych i rowerzystów oraz kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, a także inspirowanie uczniów i nauczycieli do działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

          • Uczniowie klas I z wizytą w bibliotece

          • W pierwszy dzień wiosny uczniowie klas pierwszych odwiedzili bibliotekę szkolną. Wysłuchali bajki Liliany Bardijewskiej „Moje – nie moje”.

            Odpowiedzieliśmy sobie na ważne pytania: Czym jest akceptacja? Jak odkryć i pielęgnować własne talenty? Jak odnaleźć prawdziwe piękno w drugiej osobie? Odkryliśmy, że każdy z nas ma swojego Kangura czyli osobę, która z miłością się o nas troszczy. Na koniec dzieci otrzymały książkę Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”, która została ufundowana przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Rodzice pierwszoklasistów otrzymali przewodnik „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”.

            Mamy nadzieję, że nasi pierwszoklasiści będą odwiedzali bibliotekę i rozwijali pasję czytania.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

          • Po raz kolejny w naszej szkole odbyły się odchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W klasach 4-8 odbył się cykl zajęć na podstawie strony Sieciaki.pl.

            Uczniowie klasy 7a oraz 6a przygotowali przedstawienie pt. "Bezpieczny Internet", które zostało pokazane we wszystkich klasach 4-7 oraz w młodszych klasach 1-3. Po przedstawieniu została przeprowadzona krótka dyskusja na temat wniosków po jego obejrzeniu.

            W poszczególnych scenach aktorzy pokazali, że warto mieć programy antywirusowe, nie powinniśmy udostępniać swoich fotografii w sieci, nie umawiać się ze znajomymi z sieci.

          • Dziękujemy za "Cukierka"!

          • W poniedziałek 18 marca  gościliśmy w naszej szkole Pana Waldemara Cichonia, autora uwielbianej przez dzieci serii książek o kocie Cukierku.

            Dzielący czas pomiędzy trzy aktywności – spanie, jedzenie i doprowadzanie do rozpaczy swoich właścicieli – Cukierek od 2007 roku jest członkiem rodziny państwa Cichoniów, nieustannie inspirującym literacko swego pana, a efekt owych wpływów stanowi jedenaście zbiorów opowiadań, tworzących niezwykły koci cykl wydawniczy. Należy nadmienić, że rozpoczynająca serię bestsellerowa książka Waldemara Cichonia „Cukierku, ty łobuzie!” została wpisana w 2017 roku na listę lektur szkolnych. Podczas spotkania Waldemar Cichoń opowiedział o pasjonującej pracy pisarza, a także o drodze książki od autora do czytelnika. Udzielił  mnóstwo odpowiedzi na niekiedy zaskakujące pytania dzieci. Chętni uczniowie otrzymali od autora wybraną przez siebie książkę wraz z autografem i imienną dedykacją.

            Prawie wszystkie książki Waldemara Cichonia są dostępne w szkolnej bibliotece.

          • Porozumieć się bez słów

          • W piątek klasy 1-3 miały okazję gościć Panią Katarzynę - mamę jednego z naszych uczniów. Pani Kasia poprowadziła warsztaty z języka migowego: opowiedziała i pokazała dzieciom jak osoby niesłyszące porozumiewają się z otoczeniem, zademonstrowała alfabet w języku migowym, nauczyła nas w tym języku kilku prostych słów, a także popularnej piosenki "Wlazł kotek na płotek".

            Osoby niesłyszące na co dzień żyją w świecie ciszy. Dzięki dzisiejszym warsztatom wiemy, jak porozumieć sie z nimi bez słów. Dziękujemy

          • Odkrywamy matematykę

          • Klasy 4b i 4c w bieżącym semestrze na lekcjach matematyki nie próżnują. Dzięki zaangażowaniu i chęć nauki poprzez projekty udało im się dokonać wielu wspaniałych odkryć. Łącząc matematykę i sztukę mogli nauczyć się mierzenia kątów, ich rodzajów, a także utrwalić wiadomości dotyczące prostych. Projektując własną walutę odliczali i przeliczali odpowiednie kwoty. Ponadto mogli się zrelaksować i jednocześnie poćwiczyć logiczne myślenie rywalizując ze sobą przy partyjce Tetris'a, który specjalnie na tę okazję został stworzony na drukarce 3D.

          • Matematyczne "czternastki"

          • 14 dzień lutego i marca to dni, w których na matematyce w klasach 4b,c oraz 8a,b obchodziliśmy Walentynki i Dzień liczby Pi. Uczciliśmy te święta wysyłając sobie zaszyfrowane wiadomości, rozwiązując liczne rebusy oraz wykonując parkietaż matematyczny. Na koniec wszystkie nasze aktywności umieściliśmy na gazetkach by zdobiły szkolne korytarze i przypominały, że praca i pasja są źródłem wszelkiej kreatywności, współpracy oraz doskonałości.

          • Mali Mistrzowie Języka Polskiego!

          • Po burzliwych obradach jury konkursu "Ratujmy Słowa" stwierdziło, że wygrał każdy z uczniów, który wziął udział w konkursie. Prace są bardzo różnorodne, niesamowicie starannie przygotowane, wyróżniające się zarówno pod względem merytorycznym jak i estetycznym.

             

            A zatem mistrzami języka polskiego klas 1-3 są:

            1. Eryk Płocha z klasy II A

            2. Karolina Zakrzewska IIIc

            3. Filip Słotwiński IIIA

            4. Szymon Szulc IB

            5. Amelka Galińska III C

            6. Zuzanna Gałka IB

            7. Adam Kasianiuk III A

            8. Daria Jasińska III C

            9. Weronika Jażdżyk IIB

            10. Igor Matulka II C

            11. Kajetan Madej III A

            12. Sofia Holz II B

            13. oraz HUNCWOT, który przygotował definicję tego słowa, ale nie podpisał swojej pracy ;-) - serdecznie prosimy o wiadomość do pani Joanny Modrzejewskiej

             

            Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy zapału w przygotowaniu wspaniałych prac i odkrywaniu języka polskiego. Wspaniałe prace konkursowe będzie można podziwiać na tablicy na korytarzu głównym. Dziękujemy za udział i kolejna edycja czeka nas za rok!

          • Dzień Kobiet z "Novą"

          • Dzień Kobiet od niepamiętnych czasów traktowany jest w naszej szkole w wyjątkowy sposób. Oprócz kwiatów, drobnych prezentów i uśmiechniętych życzeń na nasze Panny i Panie czeka zwykle teatralna niespodzianka. Nie inaczej było i w tym roku - na tę szczególną okazję złożona z uczniów klas szóstych grupa teatralna przedstawiła inspirowany literaturą spektakl pt. "Nova".

            Przygotowany przez nauczyciela języka polskiego i opiekuna grupy, p. Janusza Wojtana, scenariusz to historia Novej - dziewczyny bawiącej się uczuciami innych i wykorzystującej je do zdobywania popularności i budowania własnego ego. Nieobca jest jej gra na emocjach, łamanie obietnic i wyśmiewanie chłopców, którzy niezwykle łatwo poddają się jej urokowi. Dopiero zaplanowany przez Novą "żart", którego konsekwencje ponosi nieśmiały Pingwin, otwiera oczy zarówno przyjaciółkom głównej bohaterki, jak również samej dziewczynie, doznającej odrzucenia i samotności.

            Czujne uszy uczennic klas siódmych rozpoznały bazę spektaklu - główny wątek historii był przeplatany parafrazami znanych utworów romantycznych. Adaptowane do nowej roli zostały m.in. "Dziady cz. II", "Świtezianka" i "Balladyna" Adama Mickiewicza oraz "Rękawiczka" F. Schillera. Całość przeplatały znane motywy muzyczne, stworzone przez pozornie niewiele mających ze sobą wspólnego artystów (m.in. Marka Grechutę, Jeden Osiem L, Budkę Suflera i Sanah). Efektem starań naszych młodych aktorów była głośna i niezwykle dobitna ewaluacja - dawno nie słyszeliśmy tak gromkich, motywujących braw! 

            Drogie Panie i Panny! Niechaj uśmiech, który gościł na scenie i widowni w piątek, nie schodzi nagdy z waszych twarzy! Wszak to najlepszy kosmetyk ;)

          • Uśmiech od wolontariusza

          • Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu nie ustają w działaniach. W ubiegłym tygodniu przygotowaliśmy kartki z życzeniami oraz drobną niespodziankę dla Kuby - chłopca, który obecnie przebywa w szpitalu, gdzie czeka go długie leczenie.

          • Na zdrowie!

          • Uzupełniając wiadomości związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, klasę 2a odwiedzili rodzice Juliannki.

            Państwo Podgórscy przybliżyli dzieciom zawód fizjoterapeuty i terapeuty oddechowego. Wspólnie z dziećmi omówili budowę układu szkieletowego i mięśniowego człowieka. Dzięki przyniesionym sprzętom i pomocom naukowym uczniowie mogli zobaczyć i zrozumieć, jak zbudowany jest człowiek.

            Nasi goście pokazali, jak prawidłowo dbać o postawę i jakie wykonywać ćwiczenia oddechowe. 

          • "Zima w moim obiektywie" - wyniki konkursu fotograficznego

          • W naszej szkole odbyła się 4 edycja szkolnego konkursu fotograficznego ,,Zima w moim obiektywie’’.

            Jury w składzie: Pani Dyrektor Marzena Pytlak, Pani Wicedyrektor Elżbieta Kołodziejczyk, wychowawcy świetlicy - Pani Agnieszka Świeczka oraz Pani Klaudia Nyc  i Katarzyna Wójcik – nauczyciel kształcenia specjalnego wyłoniło zwycięzców.

            Przedstawiamy wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach:

            Klasy 1-3

            1 miejsce – Amelia Galińska, 3c

            2 miejsce – Karolina Zakrzewska, 3c

            3 miejsce – Aleksandra Młynarczyk, 1b

            Klasy 4-6

            1 miejsce – Kalina Kasianiuk, 5b

            2 miejsce –  Maria Łęcka, 4a

            3 miejsce – Julia Hypka, 6a

            Klasy 7- 8

            1 miejsce – Klaudia Mamcarz, 8b

            2 miejsce -  Iga Filipowicz, 7b

            3 miejsce – Franciszek Kądziela, 7b

             

            Gratulujemy wygranym!

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i nadesłane fotografie.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          • Działamy dla Damiana!

          • Szanowni Państwo,

            Szkolne Koło Wolontariatu organizuje 15 marca br. kiermasz na rzecz Damiana, ucznia klasy VII Szkoły Podstawowej im. M. Kownackiej w Skułach.

            Chłopiec jest chory na dystrofię mięśniową Duchennea i porusza się na wózku. Coraz mniej sprawne są również jego ręce. Niestety, jest to choroba postępująca, nieuleczalna i śmiertelna. Postęp jej można spowolnić systematyczną rehabilitacją oraz stosowaniem sprzętu ortopedycznego, a nawet zabiegami ortopedycznymi.

            Marzeniem mamy Damiana jest wózek elektryczny i dlatego chcielibyśmy dołożyć - jako szkoła - naszą cegiełkę do jego zakupu. Dlatego właśnie prosimy Państwa o wsparcie i liczymy na to, że wszystkie klasy w miarę możliwości włączą się w tę akcję. Można przygotować słodkości, stroiki wielkanocne, biżuterię, ozdoby na szydełku czy też inne gadżety.

            Prosimy o przynoszenie gadżetów już od 4 marca do sali numer 16.

            Jeśli ktoś z Państwa może oferować jakąś usługę, voucher, również będziemy wdzięczni. Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie.

            Czyńmy dobro!