• Dzień Bezpiecznego Internetu

•            Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W roku 2011 obchody DBI przypadają na 8 lutego.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange.

Główną ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały miesiąc luty.

Organizatorzy chcąc jak najszerzej promować obchody tego święta w Polsce oraz zachęcić szkoły do zaangażowania w działania na rzecz bezpieczeństwa online udostępniają w Internecie szeroką ofertę materiałów edukacyjnych, takich jak: scenariusze zajęć, kursy e-learning oraz materiały multimedialne. Szkoły, które przygotują obchody Dnia Bezpiecznego Internetu mogą wziąć udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów i partnerów DBI w Polsce.

W tym roku tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są wirtualne światy. Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online, konfrontując się z wyzwaniami i problemami związanymi z ochroną swojej prywatności, bezpieczeństwem czy własnym wizerunkiem. Tegoroczne hasło – „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” - ma na celu zwrócenie uwagi na wpływ i konsekwencje internetowej aktywności dzieci i młodzieży.

Stowarzyszenie Insafe, które koordynuje DBI na szczeblu międzynarodowym przygotowuje też propozycje edukacyjne dla szkół w całej Europie m.in. quiz dotyczący zagadnień z kultury i historii europejskiej, edukacji medialnej oraz tematyki bezpieczeństwa w Internecie.

Wszelkie informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2011 publikowane są w serwisie www.dbi.pl oraz www.dzieckowsieci.pl. Dzieci znajdą też informacje o DBI w serwisie www.sieciaki.pl.

za www.dbi.saferinternet.pl

W tym roku po raz pierwszy włączyliśmy się w przygotowania do Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczniowie klasy IVB zaprosili wszystkich na akademię, podczas której zaznajomili wszystkich obecnych z dobrymi i złymi stronami korzystania z sieci. Na lekcjach informatyki i na godzinach wychowawczych odbyły się pogadanki na temat zagrożeń, które niesie używanie komputera, a także sposobów ich rozpoznawania i ochrony przed wykorzystywaniem za pośrednictwem Internetu.

Na 8 lutym nie kończy się troska o naszych uczniów. Dzieci uczęszczające do poszczególnych klas uczestniczą w programach, które pozwalają im zrozumieć, jak ważna jest świadomość rozsądnego korzystania z sieci internetowej.