• Szkolna zbiórka charytatywna

          •     Szkolne Koło Wolontariatu w październiku przeprowadziło zbiórkę charytatywną na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Korabiewicach. Dzięki dużemu zainteresowaniu akcją udało się zebrać ponad 80 kg karmy oraz koce, które pomogą podopiecznym przetrwać zimę.

                  Zakończeniem akcji był kiermasz ciast przeprowadzony 25 października w Dniu Kundelka, czyli nieformalnym święcie wszystkich wielorasowych psów. Tu również liczyć mogliśmy na pomoc uczniów, rodziców i nauczycieli. Za zebraną kwotę - 265 zł zakupiliśmy karmę dla czworonogów. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie całej inicjatywy.

          • Gazetka szkolna - reaktywacja!

          •      Informujemy, że Szkolne Koło Wolontariatu wydało pierwszy numer kwartalnika „Gazetka Wolontariatu”. Czasopismo rozdaliśmy wychowawcom klas, którym będziemy przekazywać również kolejne numery. Zachęcamy do zapoznania się z treścią, a każdego, kto ma ciekawe materiały bądź informacje, którymi chciałby się podzielić w kolejnych numerach, prosimy o kontakt z redaktorem gazetki Łucją Karaszkiewicz - uczennicą klasy VIII b, Panią Martą Pater lub Panią Elżbietą Gutowską.

                                                                   Łucja Karaszkiewicz

          • I co dalej?

          •      Wkrótce uczniowie klas 8. zdawać będą swój pierwszy ważny egzamin, a zaraz potem rozpoczną naukę w nowych szkołach. Zapewne nie wszyscy wiedzą, co będą robić w przyszłości, jaki wybiorą zawód, ale może w podjęciu tej decyzji pomoże komuś spotkanie, które zorganizowała dla uczniów kl. 8b pani Sylwia Kwiecień. Młodzież spotkała się z panią Katarzyną Żuławską – sędzią grodziskiego sądu. Zaproszony gość zapoznał uczniów z zawodem sędziego, ścieżką edukacyjną prawnika i innymi zawodami prawnymi.

             

          • Klasy trzecie w operze

          •      W dniu 22.10.2018 roku nasza szkoła zorganizowała dla klas III wyjazd na muzyczną baśń operową pt. „Bajko gdzie jesteś?”. Spektakl miał miejsce w Teatrze Wielkim w Operze Narodowej w Warszawie.

                 „Bajko, gdzie jesteś?” jest  spektaklem muzycznym, w którym  autorka Paulina Zajkowska zachęca do poszukiwania bajki i czarów w zwykłej codzienności. Dzieje się to w  barwnej scenerii baśniowego wystroju oraz wśród bezmiaru pomysłowości i wyobraźni dziecięcej. Piękna muzyka i pieśni wykonywane przez dziecięcy zespół ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego pozwalają przenieść się w ten cudowny świat, w którym nawet dorośli odnajdują nie tylko radość życia, ale też szczyptę magii.

                 W roli głównej możemy zobaczyć znanego polskiego aktora Sambora Czarnotę, który wcielił się w rolę narratora-bajarza.

                 W przedstawieniu występują  bohaterowie o nietypowych cechach, tacy jak: Rycerz, który jest nieśmiały, Smok- Ogrodnik, który jest łagodny,  siostry księżniczki – Smuteczka i Brzydulka, jak też  złodzieje, którzy, o dziwo, zwracają znalezione zguby i nie potrafią kłamać, oraz oczywiście piękna, dobrotliwa i kochająca dzieci Królowa.

                 W baśni tej poruszane są także problemy akceptacji, inności, szacunku do drugiego człowieka, a także ukazana jest mądrość dziecka płynąca z serca i prostoty.

                 Ta piękna i barwna muzyczna opera ukazuje dziecko, które zachęca dorosłych, aby razem z nim poszukiwali bajkowego świata w dzisiejszym szybkim i niesprzyjającym głębszej refleksji życiu. Piosenki wykonywane  przez chór bardzo przypadły dzieciom do gustu, o czym świadczyły entuzjastyczne oklaski.

                 To był piękny i niezwykły spektakl, w którym bajki i czary przeniknęły  do dziecięcej codzienności, spełniając ich marzenia i zarażając tym dorosłych.

          • Zabawy i gry integracyjne na świetlicy

          •      Zabawy integracyjne tak jak stanowi sama nazwa należą do grupy zabaw, których głównym celem jest umożliwianie pokonywania trudności w nawiązywaniu kontaktów między dziećmi. Zabawy integracyjne mają ogromny wpływ na wszechstronny rozwój dziecka: stymulują jego twórczość i rozwijają zdolności. Poprzez zabawy dziecko uczy się zachowań przynależnych kulturze społeczeństwa zdobywa wiele wartościowych i kształcących doświadczeń.

            Justyna Kwiatkowska

          • Dzień Dziewczyny i Chłopaka w IVb

          •      W tym dniu chłopcy i dziewczynki obdarowali siebie nawzajem drobnymi prezentami, miłym słowem i uśmiechem. To czas który klasa spędziła w miłej, koleżeńskiej atmosferze a przy okazji mieliśmy możliwość skosztowania pysznych własnoręcznie przygotowanych gofrów.

            Justyna Kwiatkowska

          • Teatralne Święto Edukacji Narodowej

          •      W dniu 17.10.2018 r. uczniowie klas VII B, VIII A, i V B pod kierunkiem p. Jolanty Walerysiak i p. Edyty Wykrota przygotowali przedstawienie w związku z obchodami Święta Edukacji Narodowej. Oprawę muzyczną przygotowała p. Krystyna Wasiak i uczennice klas VII.  Był to bardzo wesoły program artystyczny, który wywołał uśmiech na twarzach zarówno pracowników szkoły jak i uczniów.  W ten sposób uczniowie wyrazili podziękowanie nauczycielom i pracownikom szkoły,  za ich ogromny trud jaki wkładają w nauczanie uczniów.

          • Popołudnie z grami planszowymi

          •      Uczniowie klasy IIA wraz z Rodzicami uczestniczyli w pierwszym w tym roku szkolnym popołudniu z grami planszowymi zorganizowanym w Domu Strażaka w Bartoszówce. Przez kilka wspólnie spędzonych godzin, w przemiłej atmosferze,  zagraliśmy w: "Państwa, Miasta", "Wsiąść do pociągu", "Monopoly", "Bystre oczko", "Rummikub", "Farmę", "Rybki", "5 sekund", a Tatowie rozegrali mecz bilardowy. Mamy zadbały o pełne brzuchy zebranych przygotowując jak zwykle pyszny i obfity poczęstunek. Już zaplanowaliśmy kolejne takie popołudnie.

          • Jesienne warsztaty w klasie IVb

          •      Dynia to bez wątpienia królowa wszystkich warzyw . Jesienią możemy cieszyć się z jej okazałych kształtów i pięknego intensywnego koloru. Nasza klasa wzięła udział w jesiennych warsztatach a w roli głównej wystąpiła nasza królowa dynia. Na zajęciach technicznych uczniowie przygotowali dynie tak, aby w środku była pusta. Następnie na popołudniowych warsztatach z rodzicami wypełniali dynie pięknymi, kolorowymi jesiennymi kwiatami. Jesienne stroiki wyszły bardzo ciekawe i kolorowe.

            Justyna Kwiatkowska

          • Wybiegane medale

          •      W dniu 16.10.2018 roku odbyły się Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe w Międzyborowie. Szkołę Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie reprezentowało 39 uczniów. Wszyscy zawodnicy z Józefiny godnie  reprezentowali naszą szkołę wykazując się wielkim zaangażowaniem i wielką ambicją w walce o jak najlepsze miejsce. Najlepiej zaprezentowali się : Albert Tengli-Olczak I miejsce, Jakub Szmajdowicz II miejsce, Jakub Szymański III miejsce.

          • Tajemnicze wiadomości w klasie IIa

          •      Na dzisiejszych zajęciach uczniowie otrzymali pozornie puste kartki. Po dotknięciu ich wacikiem nasączonym chlorkiem żelaza okazało się, że na kartkach zapisane zostały tajemnicze zdania. Aby odgadnąć, co one znaczą, trzeba było połączyć  ze sobą kilka wiadomości i odczytać je jako całość. Powstały cztery różne ogłoszenia, które stanowiły podsumowanie naszych zajęć dotyczących tworzenia tej formy wypowiedzi.

          • Zmiana rozkładu jazdy autobusów na trasie Kaleń - Żabia Wola

          •      Ogłoszenie z dnia 17.10.2018 r.:

                 Od dnia 18.10.2018 roku zmienia się rozkład jazdy niektórych autobusów na trasie Kaleń - Żabia Wola. 

            1. Autobusy przywożące dzieci na 1 i 2 godzinę lekcyjną będą jeździć 5 minut wcześniej niż dotychczas.

            2. We wtorki nie będzie drugiego kursu porannego (przywożącego dzieci na drugą godzinę lekcyjną).

          • Gofrowe szaleństwo

          •      Na naszej szkolnej świetlicy odbyły się kolejne zajęcia kulinarne. Tym razem uczniowie przygotowali  pyszne gofry z cukrem pudrem . Po odmierzeniu , dodaniu i wymieszaniu  wszystkich składników, najlepszym punktem zajęć było konsumowanie własnoręcznie przygotowanego gofra. Na szczęście wszystko się udało i gofry wyszły bardzo pyszne.

            Justyna Kwiatkowska

          • Za pan brat z savoir-vivre

          •      Dnia 10 października klasy piąte udały się na wycieczkę do malowniczego Pałacu w Jabłonnej, by uczestniczyć w lekcji dobrych manier i obyczajów. Spotkanie poprowadziła Pani Małgorzata Skwarska, wykładowca akademicki protokołu dyplomatycznego i savoir-vivre na Uniwersytecie Jagiellońskim.

                 Na początku  zostaliśmy wprowadzeni w historię pałacu i jego mieszkańców, by potem móc obejrzeć wnętrza tego przepięknego miejsca. Następnie w jednej z sal pałacowych uczestniczyliśmy w zajęciach. Poznaliśmy historię dobrych obyczajów, dowiedzieliśmy się o istocie pierwszego wrażenia, jak ważne jest powitanie, uścisk dłoni, jaka jest zasada pierwszeństwa.  Mogliśmy usłyszeć kilka słów o kulturze jedzenia, poznać podstawowe normy obowiązujące przy organizacji przyjęć i zachowania przy stole. W części praktycznej wzięliśmy udział w lekcji  wiązania krawatów i składania serwetek. Było też miejsce na scenki rodzajowe, które ułatwiły zrozumienie reguł dobrego wychowania. Na koniec zostaliśmy zaproszeni do restauracji pałacowej na obiad, by móc w praktyce zastosować wszystkie poznane elementy savoir-vivre.

                Atmosfera pałacu, wykład, dobra kuchnia, wszystko to, pozostanie na długo w naszej pamięci. Ta nietypowa lekcja była też z pewnością nowym doświadczeniem, wyczuliła nas na istotę i wagę wzajemnego szacunku oraz kultury.

          • Wrześniowe zajęcia techniczne

          •      Wrzesień był miesiącem dość pracowitym dla uczniów kl 4-6. Na zajęciach technicznych uczniowie klas 4 przygotowali szaszłyki owocowe ze swoich ulubionych owoców. Uczniowie klas 5 zamienili się na lekcji w projektantów mody i wykonali prace techniczną z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów. Natomiast klasy 6 na zajęciach kulinarnych przygotowały muffinki, które wyszły im znakomicie.

            J. Kwiatkowska

          • Pamiętamy i dziękujemy!

          •      Pierwsze dni września przypominają nam o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Powstanie warszawskie i wybuch II wojny światowej to hasła odległe współczesnej młodzieży, a jeśli je zna, to tylko ze szkolnych podręczników, z których uczniowie uczą się o bohaterskich postawach Polaków. Klasa 8b włączyła się do ogólnopolskiej akcji BohaterOn, akcji, której ideą było wysłanie okolicznościowych kart pocztowych do wybranych powstańców. Młodzież dziękowała im za to, że żyją w wolnej  i niepodległej Polsce.

          • Czytam, bo lubię...

          •      W tym roku, wzorem lat ubiegłych, nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, nad którą patronat objęła para prezydencka – Agata Kornhauser-‑Duda oraz Andrzej Duda. Akcję głośnego czytania Przedwiośnia S. Żeromskiego zorganizowała w naszej szkole pani Sylwia Kwiecień (nauczycielka języka polskiego) oraz pani Beata Śledziewska (szkolny logopeda). Uczniowie klas ósmych nie tylko czytali fragmenty powieści, ale także rywalizowali ze sobą w konkursie jej pięknego czytania. Nagrody specjalne otrzymały: Łucja Karaszkiewicz oraz Ola Lachowicz z kl. 8b.

          • Znamy Tabliczkę Mnożenia!

          •      Dnia 28 września 2018 obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, jest to międzynarodowa akcja, w którą zaangażowało się 4579 szkół. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje. 

                 W naszej szkole zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. Do egzaminów przystąpiło 158 uczniów z klas II - VIII. Mieli oni okazję odświeżyć sobie niezbędną wiedzę, dzięki plakatom zamieszczonym na terenie szkoły oraz w dniu święta zmierzyć się z łamigłówkami matematycznymi, które cieszyły się zainteresowaniem. Propagowaliśmy zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także matematyki.

                 Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!