• 8b w Speed Paintball

          • 26 października klasa 8b wybrała się na grę terenową Paintball, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Gra przypadła wszystkim do gustu , było dużo śmiechu , emocji, rywalizacji , a przede wszystkim świetnej zabawy. 

                            J.Kwiatkowska

          • Pomagamy!

          • ​​​​​W piątek, 21.10.2022 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowali charytatywny kiermasz.

            Udało nam się zebrać 523,21zl.

            Całą kwotę wpłacilismy na konto fundacji "Z Miłości Do Dziecka" z przeznaczeniem dla rodziny, którą dotknęła ogromną tragedia. W nocy 1 października w wyniku pożaru domu zginęła kobieta, pozostawiając w żałobie dwóch niepełnoletnich synów oraz poszkodowanego zdrowotnie męża.

            Serdecznie dziękujemy Wszystkim za pomoc przy organizacji kiermaszu.

          • Ile waży św. Mikołaj?

          • Od października b.r. nasza szkoła przystąpiła do konkursu pod hasłem: „Ile waży Święty Mikołaj?”.

            Jest to charytatywna zbiórka monet, której celem jest „wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz pomoc dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Zbierane środki pomagają utrzymać działalność placówek opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez Fundację. Działalność Fundacji skupia się na pomocy dzieciom i młodzieży z trudnych środowisk, przygotowując ich do odpowiedzialnego wejścia w dorosłe życie”. Konkurs polega na zebraniu bilonu o jak największej wadze. Dla zwycięskiej szkoły przewidziana jest nagroda.

            Zbiórka potrwa do 31 stycznia 2023 r. Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin można znaleźć na stronie www.ilewazymikolaj.pl. Zachęcamy do udziału w konkursie oraz wszystkich wydarzeń, podczas których również będziemy zbierać bilon.

          • Fonoholizm i uzależnienie od Internetu - nie bagatelizujmy tego...

          • Tak naprawdę wciąż do końca nie wiemy, jaki wpływ na człowieka mają ekrany. Jednak już teraz można zaobserwować wiele negatywnych konsekwencji uzależnienia od komputerów czy telefonów. Wśród medycznych skutków takiego nałogu, możemy wymienić między innymi: nadmierne zmęczenie, pogorszenie wzroku i słuchu, bóle głowy a także osłabienie układu odpornościowego. Nie zapominamy również o psychicznych oraz społecznych skutkach uzależnia. Wyobcowanie, konflikt z otoczeniem, problemy w szkole, trudności z koncentracją a nawet agresywne zachowania – to tylko niektóre z negatywnych efektów jakie niesie za sobą uzależnienie od internetu. Dzieci mogą odczuwać takie same symptomy „odstawienia od telefonu” jak osoby uzależnione.

            Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na szukanie pomocy.

            Fonoholizm_1.png

            Fonoholizm_2.png

          • Ekologiczne przedstawienie klasy 2b

          • Uczniowie przypomnieli wszystkim zasady segregacji śmieci oraz konieczność wspólnej troski o naszą planetę. Na koniec przedstawienia wszyscy uczniowie zapamiętali zasady dzięki powtarzanej wspólnie rymowance:

            "Szkło bezbarwne - siup!do białego!

            A kolorowe - do zielonego!

            Plastik, metal - hop! do żółtego!

            Makulatura - do niebieskiego!

            Aby nasza piękna Ziemia

            nie zmieniła się w śmietnisko,

            warto troszkę się po trudzić.

            Warto zrobić dla niej wszystko!"

          • Nietypowa lekcja techniki

          • Klasa 6c uczestniczyła w nietypowej lekcji techniki.

            Gościem specjalnym był p. Leszek Nowak , który opowiedział klasie o zawodzie geodety , czym zajmuje się dział geodezji i jaki sprzęt potrzebny jest do pracy w terenie . Dziękujemy za fantastyczną lekcję, która będzie inspiracją dla naszych uczniów.

                      J.Kwiatkowska

          • Kuratoryjne konkursy przedmiotowe 2022

          • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Szczegółowe informacje można odnaleźć w linku poniżej:

            https://bip.kuratorium.waw.pl/bip/zarzadzenia-kuratora/2602,Zarzadzenie-nr-43-z-dnia-14-wrzesnia-2022-r.html

          • Dobre rady na odpady

          • Klasa 2b przygotowała dla swoich kolegów i koleżanek z innych klas przedstawienie" Dobre rady na odpady, czyli ratujmy Ziemię przed zasmieceniem". Po obejrzeniu tej inscenizacji wszyscy będą już doskonale wiedzieć jak segregować śmieci i nie zaśmiecać środowiska

          • Medal KEN dla naszej p. Dyrektor!

          • Często piszemy o sukcesach, dokonaniach i talentach naszych uczniów - wszak nasza placówka ma się kim chwalić i nie zamierzamy tego ukrywać . Dziś jednak jesteśmy dumni nie tylko z naszych wychowanków... Przed kilkoma godzinami Marzena Pytlak, pełniąca od 18 lat funkcje dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie, została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej!

            Medal Edukacji Narodowej jest polskim odznaczeniem, które jest przyznawane za "zasługi w dziedzinie oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli" (wg pl.wikipedia.org). Jesteśmy pewni, że to odznaczenie trafiło dziś do właściwej osoby i warto o tym napisać - choć zwykle stronimy od chwalenia własnych postaw i sukcesów, oddając pole naszym wychowankom. Wybaczcie - dziś nie będzie krótko. Warto bowiem przypomnieć, jak nasza szkoła zmieniła się przez ostatnie kilkanaście lat...

            W 2004 roku największa placówka oświatowa w gminie gościła w klasach 0-6 niecałe 200 dzieci, witanych każdego ranka przez wizerunki Bolka i Lolka, utrwalone przy wejściu głównym.

            Rok później rozpoczęto budowę nowego skrzydła szkoły (dziś znajdziemy tam stołówkę, świetlicę, sale dydaktyczne na piętrze).

            W 2007 roku Szkoła Podstawowa w Józefinie zyskała godnego patrona. Po kilku miesiącach starań i przygotowań przyjęła imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. Z uwagi na tragiczny wypadek, w którym poniosła śmierć jedna z nauczycielek, uroczyste nadanie imienia, połączone z wizytą znamienitych gości (m.in. Marka Michalaka, Przewodniczącego Kapituły Orderu Uśmiechu, od 2009 roku Rzecznika Praw Dziecka), miało miejsce rok później.

            2008 r. - jedna z naszych sal została wyposażona w nowoczesny (wówczas) sprzęt komputerowy, złożony z 24 zestawów stacjonarnych oraz serwera. Wielokrotne modernizacje pozwoliły na korzystanie z zestawu do chwili obecnej, jednak prosi się on o przejście na zasłużoną informatyczną emeryturę. Kolejny cel wyznaczony .

            W 2009 roku obok budynku pojawił się "Orlik" (zastępujący klepisko z kilkoma bramkami), którego zalet chyba nikomu nie należy przedstawiać i który po dziś dzień spełnia swoje zadanie, służąc kolejnym pokoleniom żabiowolskich sportowców nie tylko w czasie nauki szkolnej.

            Od 1 września 2010 roku nasza placówka rozpoczęła działalność w świecie online, uruchamiając działającą do chwili obecnej własną stronę internetową (www.spjozefina.edupage.org). Dokumentujemy na niej bieżące dokonania naszych uczniów. Jest to również wirtualna księga pamiątkowa naszej szkoły.

            W październiku 2011 roku został oddany do użytkowania nowoczesny plac zabaw dla dzieci, usytuowany na szkolnym terenie. Do dzisiejszego dnia korzystają z niego setki naszych uczniów.

            W czerwcu 2013 roku zakończyła się (trwająca od 2011 roku) realizacja napisanego przez nauczycielkę naszej szkoły projektu ,,Szkoła Radości i Przyjemności” w Szkole Podstawowej w Józefinie. Jego celem było objęcie wsparciem edukacyjnym uczniów (174 osoby) z klas 0-3 z SP w Józefinie.

            Dnia 30 października 2013 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia Orderu Uśmiechu p. Jolancie Huebner, która specjalnie na tę uroczystość przyjechała prosto z Kanady. Najważniejsze odznaczenie zostało wręczone tego dnia przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.

            Od września 2014 roku rozpoczęliśmy udostępnianie własnego konta na portalu internetowym Facebook. Powyższe działanie zaowocowało usprawnieniem komunikacji z rodzicami oraz innymi osobami, które uzyskały możliwość obserwacji naszych działań.

            Od września 2015 roku zmianie uległa forma dokumentowania pracy szkoły. Tradycyjne, papierowe dzienniki zostały zastąpione nowoczesnym odpowiednikiem w postaci dziennika elektronicznego Librus. Do chwili obecnej placówka korzysta z powyższej platformy internetowej w celu dokumentowania swojej pracy (oprócz dziennika elektronicznego w formie online pracuje sekretariat i biblioteka szkolna) oraz komunikacji z rodzicami uczniów.

            Z uwagi na ministerialne decyzje dotyczące wygaszania szkół gimnazjalnych nasza placówka od 1 września 2017 roku stała się szkołą ośmioklasową. Uczniowie, którzy w poprzednim roku szkolnym ukończyliby szkołę podstawową, stali się pierwszymi od dwudziestu lat siódmoklasistami pobierającymi naukę w naszej szkole. W kwietniu 2018 roku podeszli oni do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.

            Od 1 września 2019 roku dzielące z naszą szkołą budynek oraz salę gimnastyczną Gimnazjum im. J. Chełmońskiego zakończyło swoją działalność, wskutek czego zostaliśmy jedyną placówką oświatową w Józefinie. Kontynuując działania gimnazjum podjęliśmy współpracę z gminą Žaben w Czechach w celu wymiany doświadczeń edukacyjnych.

            Na początku 2020 roku zrealizowany został projekt napisany przez jednego z nauczycieli naszej szkoły - placówka wzbogaciła się o nowoczesną pracownię językową. Dzięki wsparciu zewnętrznemu jedna z naszych sal zmieniła się nie do poznania: nowe meble i ergonomiczne ławy i biurka zastąpiły tradycyjne krzesła, nowoczesne tablety dla uczniów i komputer sterujący dla nauczyciela zrewolucjonizowały naukę języków obcych, zaś tablica ścienna zastąpiona została monitorem interaktywnym.

            Od 12 marca 2020 roku do końca roku szkolnego 2019/2020 w wyniku działań spowodowanych pandemią koronawirusa (Covid-19) nauka stacjonarna we wszystkich placówkach oświatowych na terenie kraju została zawieszona. Szkoła zareagowała na tę zmianę poprzez wprowadzenie nauki zdalnej - w miarę możliwości staraliśmy się zapewnić niezbędny sprzęt oraz szybko przyswoić narzędzia, których znajomość stała się umiejętnością kluczową. Priorytetem stało się ujednolicenie sposobu przekazywania wiedzy poprzez wprowadzenie szkoły w świat Google Workspace. Każdy uczeń otrzymał na użytek szkolny własny adres e-mail, umożliwiający pracę w szkolnej domenie internetowej (spjozefina.edu.pl) oraz dostęp do narzędzi umożliwiających zdalną naukę i komunikację.

            Rok 2022 - nasza szkoła reaguje na potrzebę kształcenia dzieci i młodzieży z Ukrainy poprzez stworzenie oddziałów przygotowawczych, włączanie do klas polskojęzycznych, a także... utworzenie filii placówki w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Przy tak wielkim wysiłku administracyjnym i organizacyjnym objęcie czujnym okiem wprowadzenia do Józefiny "Laboratoriów Przyszłości" jest właściwie nieistotnym drobiazgiem .

            Podsumowując - wręczenie Medalu KEN Marzenie Pytlak, dyrektorowi naszej placówki, to dla nas nie tylko powód do dumy. To symbol docenienia pracy człowieka, który zmienił (i wciąż zmienia) oblicze naszej szkoły, jednocześnie - jak inni nauczyciele naszej placówki - nie afiszując swych dokonań (choć jest ich wiele).

            Dziś robimy wyjątek. Warto.

          • Wybiegane srebra

          • W dniu 4 października odbyły się powiatowe zawody w sztafetowych biegach przełajowych.

            Dziewczęta startujące w kategorii dzieci po emocjonującej walce połączonej z ogromnym zaangażowaniem zajęły bardzo dobre drugie miejsce na dziesięć startujących szkół z powiatu grodziskiego. Podobny sukces osiągnęli chłopcy z rocznika 2008-2009 zajmując znakomite drugie miejsce. Bardzo niewiele do zajęcia trzeciego miejsca zabrakło drużynie chłopców startujących w kategorii dzieci - zajęli oni czwarte miejsce.

          • Pieczenie bułeczek pszennych w klasach 3a i 3b

          • Dzięki sprzętowi AGD zakupionemu w ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie z klas trzecich mogli przygotować zdrowe kanapki. Najpierw ze zmielonych ziaren pszenicy, mąki, wody i drożdży przygotowali ciasto, następnie uformowali z niego bułeczki, rogaliki i warkocze. Po upieczeniu i wystudzeniu pieczywa przygotowali smaczne i zdrowe drugie śniadanie.

          • Spotkanie z kardiologiem

          • Jak jest zbudowane serce? Co to jest aorta? Co wzmacnia serce, a co je osłabia? Dlaczego po wysiłku puls jest szybszy? Co to są zastawki i czy można je usłyszeć? Na te i wiele innych pytań uczniowie klasy 3a usłyszeli odpowiedź z ust specjalistki od serca – pani doktor Małgorzaty Misztal – Ogonowskiej. Bardzo dziękujemy naszemu gościowi za fantastyczną lekcję anatomii i fizjologii człowieka.

          • "Oczaruj mnie... literaturą z różnych stron świata"

          •  Zapraszamy Uczniów z klas I - VIII naszej szkoły do wzięcia udziału w VIII edycji konkursu pod hasłem „Oczaruj mnie ...literaturą z różnych stron świata”, którego organizatorem jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie Filia w Grodzisku Mazowieckim.


            Konkurs jest dwuetapowy. Laureaci eliminacji szkolnych przechodzą do etapu międzyszkolnego, gdzie rywalizują z uczniami z terenu Powiatu Grodziskiego. Uczniowie klas I – III mogą rywalizować w kategorii „Żywe słowo” i w ramach tej kategorii wybrać recytację wiersza lub opowiadanie.

            Uczestnik może zaprezentować tekst własnego autorstwa.

            Uczniowie klas IV – VIII mogą rywalizować w kategorii „ Żywe słowo” opowiadanie lub „Audiobook”

            Regulamin dopuszcza tylko występy indywidualne. Czas prezentacji uczestnika - do 5 minut.

            Etap szkolny odbędzie się 18 listopada 2022 roku w bibliotece szkolnej.

            Regulamin konkursu (plik w formacie pdf): Konkurs_oczaruj_mnie_-_regulamin_2022/2023.pdf


            Serdecznie zapraszam do zaprezentowania swoich umiejętności.
            Aneta Woźniak

          • Jesienne kompozycje klasy IIc

          • Nawet jeśli za oknem zimno i plucha, jesienne dekoracje wnętrz pozwolą cieszyć się urokami tej pory roku. Co więcej, można je bardzo łatwo zrobić samodzielnie, o czym przekonała się klasa IIc.

            Do wykonania kolorowych, jesiennych ozdób dzieci potrzebowały słoik, piasek, a także typowe dla tej pory roku kasztany, szyszki, żołędzie, orzechy i jarzębinę. Po połączeniu tych wszystkich „skarbów” powstały piękne kompozycje, które zdobią naszą klasę szkolną.