•  

              Telefon zaufania  dla dzieci i młodzieży to bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania czynny całą dobę siedem dni w tygodniu.

               Zadzwoń lub napisz, gdy cos Cię martwi, masz jakiś problem, nie masz z kim porozmawiać lub wstydzisz się o czymś opowiedzieć .

           

                Rozmowy prowadzone w ramach telefonu zaufania są bezpłatne, niezależnie od tego, z jakiej sieci wykonywane jest połączenie.

               Czas rozmowy w telefonie zaufania jest nieograniczony. Osoby dzwoniące mają prawo do zachowania anonimowości. 

               Specjalista dyżurujący przy telefonie pomaga rozwiązać problem, nie poucza, nie ocenia, nie podejmuje decyzji, wystarczy, że jest  i wysłucha. Uświadamia rozmówcom ich uczucia, odkrywa w nich to, co najbardziej wartościowe i co może stać się siłą do przemiany.

           

          11 zasad skutecznej nauki:

          11_zasad_skutecznej_nauki.pdf

          1. Zasada 40 sekund!

          Już 40 sekund krótkiej powtórki wystarczy żeby zapamiętać znacznie więcej nawet materiału. Powtarzanie to podstawa zapamiętywania i nauki. Powtarzać można w różny sposób: na głos, w myślach, za pomocą pomocniczych rysunków. Ważne jest, aby etapu powtórki nie pomijać w całym procesie uczenia. Tylko w taki sposób przyswojona wiedza może zostać utrwalona.

          2. Opowiadaj o tym, czego się nauczyłeś!

          Chcesz mieć pewność, że zapamiętasz? Opowiedz komuś na głos o tym, czego właśnie się nauczyłeś. osoba, do której się zwracasz, nie musi cię wcale słuchać. Poza tym ta metoda jest na tyle skuteczna, że pozwala dłużej zapamiętać nawet pojęcia abstrakcyjne, niemające zbytnio wiele wspólnego z otaczającą Cię rzeczywistością.

          3. Rób odręczne notatki!

          Zapamiętasz więcej, jeśli będziesz notować ręcznie, a nie na komputerze.

          Te prowadzone na komputerze pozwalają na zbyt szybkie pisanie, co nie przekłada się niestety na prędkość i trwałość zapamiętywania. Natomiast ręcznie zapisywanie zasłyszanych słów czy przyswajanych pojęć zmusza umysł do analizowania notowanych informacji. Dzięki temu już na etapie notatek wiedza jest przetwarzana przez Twoją pamięć.

          4. Nauka Cię nudzi? Bazgraj na marginesie!

          Osoby, które w trakcie notowania rysują, zapamiętują nawet do 30% więcej. kiedy notujemy odręcznie, nie bójmy się przy okazji szkicować i bazgrolić na marginesach. Ten z pozoru niepotrzebny dodatek poprawia efekty nauki.

          Nieważne, że nie masz talentu plastycznego. Twoje rysunki mogą być równie dobrze nic nieznaczącymi bazgrołami. Fakt, że rysujesz, pozwala dalej skupiać ci się na kartce, a tym samym nie masz możliwości zajmowania się innymi rzeczami, które mogłyby cię zupełnie rozproszyć.

          5. Dziel materiał na części i rób przerwy!

          Zrób przynajmniej 10 minut przerwy pomiędzy nauką różnych partii materiału.  Aby łatwiej uczyć się tak dużej ilości informacji, koniecznie musisz podzielić całość na kilka czy kilkanaście części. 

          Dlatego materiał podziel na kilka części, a podczas nauki rób sobie przerwy. Mózg musi mieć chwilę, aby utrwalić przyswojone informacje. Jeśli zarzucisz go zbyt dużą ilością danych i nie będziesz robił krótkich przerw, cała wiedza „wyparuje”. Natomiast już 10 minutowa przerwa będzie wystarczającym czasem do „uporządkowania” przez mózg tego, co przed chwilą opanował.

          6. Rób listę „to do”- zaplanuj naukę!

          Doba ma tylko 24 godziny i wpisanie nadmiaru zadań na listę nie sprawi, że dzień się wydłuży. Zatem lista powinna zawierać zadania rozplanowane realnie na cały dzień. Lista „to do” nie tylko gromadzi je wszystkie w jednym miejscu, ale pozwala też na określenie orientacyjnego czasu na ich wykonanie. Poza tym możliwość „odhaczania” zrealizowanych punktów daje dodatkową satysfakcję z wykonywanej pracy.

          Rozpocznij naukę od zaplanowania swoich przerw na… rozpraszanie.    Swój czas podziel na bloki, wpisz czas na zajrzenie do maili, mediów społecznościowych  i innych rozpraszaczy. To pozwoli Ci utrzymać dyscyplinę. W czasie poświęconym na naukę, wyłącz wszystkie powiadomienia, najlepiej odłóż telefon poza zasięg Twojego wzroku.

          7. Aktywność fizyczna też wpływa na pamięć!

          Pamiętaj, aby w czasie intensywnej nauki dostarczać umysłowi również dostatecznej ilości świeżego powietrza. Nic nie dotleni lepiej Twojej głowy, jak wysiłek fizyczny. Choćby spacer. Jednak – jak dowodzą badania – nie może on być wykonany wcześniej niż ok. 4 godziny po nauce. Najprawdopodobniej ma to związek ze zdolnością utrwalenia przyswojonej wiedzy.

          8. Zaczynaj od najtrudniejszych zadań!

          Naukę  należy zaczynać od wykonania najtrudniejszych zadań. Po pierwsze dlatego, że to one właśnie wywołują największe napięcie. Po drugie, na początku dnia  dysponujesz dostateczną energią, dzięki której jego realizacja będzie łatwiejsza. Poza tym warto uporać się w pierwszej kolejności z tym, co Cię najbardziej stresuje i co jest najważniejsze, aby przez pozostałą część dnia móc spokojnie pracować.

          9. Zachowaj równowagę!

          Przepracowanie i brak czasu na relaks odbiją się nie tylko na jakości wykonywania przez Ciebie  zadań, ale również na twoim zdrowiu. Dlatego w godzinach przeznaczonych na naukę  warto skupić się wyłącznie na niej, aby potem  spędzić czas ze swoimi najbliższymi, czy zająć się swoim hobby.

          10. Wybierz technikę skuteczną dla Ciebie!

          Nie musisz wykorzystywać wszystkich sposobów naraz. Testuj każdy z nich po to, aby wybrać najlepszy wariant dla siebie. Nic cię to nie kosztuje, a może przynieść naprawdę wymierne efekty. Najważniejsze, to wykonać pierwszy krok, czyli rozpocząć działanie, a wspomniane sposoby  mogą Ci w tym znacznie pomóc.

          11. Sen ważna sprawa!

          Naucz się odpoczywać i popracuj nad jakością snu. Przed snem postaraj się podsumować dzień, spisz to, co udało Ci się zrobić i wpisz na listę niedokończone zadania. Zrezygnuj też z telefonu bezpośrednio przed snem lub skorzystaj z nocnego trybu podświetlania ekranu.

          Ile snu Ci potrzeba:

          • nastolatkowie w wieku od 6 do 13 lat -     9-11 godzin snu,
          • nastolatkowie w wieku od 14 do 17 lat -   8-10 godzin snu,

          Rada dodatkowa: pracuj nad zdolnością koncentracji.

          (ćwiczenia na koncentrację w następnym odcinku ) --

            pozdrawiam  - pedagog

           

          TRENING  KONCENTRACJI

          Dbasz_o_siebie.pdf

          Dbasz o siebie, uprawiasz sport i dobrze się odżywiasz. Zafunduj więc też szybki trening swojemu mózgowi.

          Tylko 15 minut ćwiczeń dziennie wystarczy, by poprawić pamięć i koncentrację o 50%.

           1: ruszaj oczami   

          Wystarczy przez 30 sekund wodzić oczyma z jednej strony na drugą, by mózg usprawnił zdolność zapamiętywania! Horyzontalne ruchy gałki ocznej ułatwiają współpracę prawej i lewej półkuli mózgu. Wykonuj wodzenie oczyma z jednej strony na drugą. Potem spróbuj robić gałką oczną ósemki – raz w jedną stronę, raz w drugą.

          Takie ćwiczenie warto robić kilkakrotnie w ciągu dnia również ze względu na higienę wzroku. Ćwiczenie nawilża gałkę oczną. Przy komputerze mrugasz 5 razy rzadziej, oczy wysychają i stają się drażliwe.

           2.Gra w skojarzenia.           

          Najprostsza gra polega na tym, że piszesz na kartce pierwsze słowo, np. rower. I chowasz notatkę. Potem dopowiadasz (lub dopowiadacie) wszystko, co się z rowerem kojarzy: jazda, koła, ciepło itd. Zabawa powinna trwać około 15 minut.

          Ciekawe, czy na końcu będziesz pamiętał słowo wyjściowe? 

          3. Oddychaj przeponą.   

          Nabieraj powietrze powoli nosem, tak by brzuch (a nie klatka piersiowa) zrobił się jak balon. Potem powoli wypuść.

          Ćwiczenie na koncentrację:

          1.Narysuj w powietrzu lewą a następnie prawą ręką najszybciej jak potrafisz:  choinkę,  gwiazdę,  krzesło, stół i słońce.

          2. Narysuj znak nieskończoności najpierw jedną, później drugą ręką a następnie splecionymi dłońmi.

          3. Napisz swoje imię i nazwisko od tyłu do przodu. 

          4. Wymyśl 10 zwrotów potocznych zawierających jakieś słowo np. „ciało”.

          5. Wymyśl 10 zwrotów potocznych zawierających słowo np. „ząb”.

          6. Zapamiętaj następujące wyrazy. Masz na to 1 minutę.

          bałwan, gwiazdka, lalka, piłka, ołówek, butelka, rower, okulary, kapelusz, krawat                                                                                            

          A teraz powtórz wyrazy w kolejności od pierwszego, a następnie zaczynając od ostatniego.                                                                Możesz wymyślać różne zestawy wyrazów.

           

          UWAGA!

          Oprócz ćwiczeń koncentracji warto też zastosować się do kilku porad, dzięki którym poziom skupienia uwagi utrzyma się na wysokim poziomie przez długi czas. Oto kilka wskazówek:

          • rób przerwy podczas pracy, w czasie których pij dużo wody;
          • utrzymuj porządek w swoim miejscu nauki, dzięki temu twoja uwaga nie będzie rozproszona;
          • sporządź listę spraw, które masz wykonać w ciągu dnia – od najbardziej do najmniej pilnej i stosuj się do niej;
          • ograniczaj bodźce, które mogą zaburzać twoją koncentrację (głośna muzyka, portale społecznościowe).

           

                                            POWODZENIA

          (pedagog )

           

          Złość mnie nie pokona!

          Złość mnie nie pokona.pdf