Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie

 

Nawigacja

 • Znamy teksty Wandy Chotomskiej!

          Dnia 8 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs piosenki "MUZYKA Z WANDĄ CHOTOMSKĄ".  Celem konkursu było uczczenie pamięci Wandy Chotomskiej zmarłej 2 sierpnia 2017 r. w Warszawie w wieku 88 lat, autorki niezapomnianego cyklu dobranocek "Jacek i Agatka", scenariuszy bajek flmowych i muzycznych - KAWALERA ORDERU UŚMIECHU.


       Uczniowie klas I - III zaprezentowali takie piosenki jak: "A ja mam psa", "Straszne Żaby", "Sto uśmiechów na minutę", "Z krasnalem jest dobrze", "Kundel bury", "Kolęda domowa", "Walczyk dla mamy", "Na majówkę", "Rozkołysz pieśnią świat".

       Komisja konkursowa w składzie: Krystyna Wasiak, Beata Śledziewska, Agnieszka Świeczka, Aneta Woźniak oświadczyła, iż poziom przedstawionych utworów był bardzo wysoki i wybór najlepszych był bardzo trudny. Niemniej jednak:


  I miejsce przyznała klasie III a za piosenkę "Kolęda domowa" ,
  II miejsce klasie III c za piosenkę "Na majówkę",
  III miejsce klasie I b za piosenkę "Straszne żaby"
  oraz
  wyróżnienie dla klasy III b za interpretacje piosenki "Walczyk dla mamy".


       Trzy pierwsze miejsca otrzymały książki Wandy Chotomskiej, pozostali uczestnicy zostali obdarowani dyplomami.

 • Dzień Wolontariusza

        Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.  Z tej okazji wolontariusze ze wszystkich szkół naszej gminy zostali zaproszeni na uroczyste spotkanie do Urzędu Gminy. Zostaliśmy przywitani przez Panią Elżbietę Kwiatkowską – kierownika GOPS i Panią Kamilę Chrobak, która jest koordynatorem ds. wolontariatu  w GOPS. 

       Podziękowania i życzenia dalszej wytrwałości w pracy przekazała nam również, w imieniu Pani Wójt ,  Pani Sekretarz naszej gminy. Wszyscy wolontariusze dostali upominki i piękne podziękowania. Mamy nadzieję, że to spotkanie jeszcze bardziej zmotywuje nas do dalszej pracy. 

 • Wybieram wodę!

       Uczniowie klas I – V wzięli udział w kolejnym konkursie organizowanym w ramach kampanii „Wybieram wodę”. Zadaniem dzieci było stworzenie rzeczy użytkowej, zabawki, ozdoby świątecznej itp. z butelki PET. Powstało bardzo dużo pomysłowych, niebanalnych prac, które można było podziwiać na holu. Komisja wybrała 10 prac, które wysłaliśmy organizatorom konkursu i teraz niecierpliwie czekamy na wyniki.

 • Zapraszamy na dzień otwarty!

          Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie zapraszamy na dzień otwarty. Spotkanie odbędzie się w środę, 13.12.2017 roku, w godzinach 15:00 - 17:00. 

 • Spotkanie klas IVbc ze... średniowieczem.

      W piątek, 8 grudnia, klasy IVbc wzięły udział w spotkaniach z panem Arturem Kozłowskim - pasjonatem historii, który od kilkunastu lat pasjonuje się wczesnym średniowieczem. Opowiadając nam o swoim hobby pokazywał atrybuty rycerzy, drewniane i gliniane naczynia. Wielkim zainteresowaniem uczniów cieszyła się średniowieczna broń ręczna - topory, miecze, tarcze... Mogliśmy poczuć sie jak prawdziwi wojowie - przymierzając hełmy i kolczugi.

       Dziękujemy za ciekawe opowieści i odpowiedzi na niejednokrotnie dziwne pytania z naszej strony. Dzięki wizycie naszego Gościa mogliśmy nieomal przenieść sie w czasie... 

 • Żywieniowe dopalacze

       Słowo dopalacz raczej nam się źle kojarzy, bo natychmiast myślimy o napojach energetyzujących, używkach, chemicznych środkach pobudzających, które czynią w organizmach ludzkich wielkie spustoszenie, zwłaszcza w młodych organizmach. Tymczasem jest szereg wspaniałych, pobudzających, odżywczych pokarmów, które nie szkodzą, lecz pomagają, ale stoją daleko na półkach sklepowych. Takimi żywieniowymi dopalaczami są, np.: zielona herbata, czekolada co najmniej 70%, guarana, orzechy, awokado, dobrej jakości kawa, ale pita z umiarem. O tych i wielu innych żywieniowych dopalaczach rozmawiali uczniowie kl. 7b z panią Aleksandrą Gołuch, dietetyczką ośrodka Projekt Zdrowie w Grodzisku Maz., która przyjechała do naszej szkoły na zaproszenie wychowawczyni kl. 7b, pani Sylwii Kwiecień.

 • Zaprogramowaliśmy się... na czytanie!

       We wtorek, 7 grudnia 2017 roku uczniowie klasy IVc uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w ramach projektu „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0”. Do udziału w programie zaprosiła nas Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli.

       Projekt "Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0" to warsztaty, które łączą promocję czytelnictwa z programowaniem. Przeczytaliśmy opowiadanie Stanisława Lema ("Trzej Elektrycerze"), zapisaliśmy najważniejsze sceny za pomocą myślografii. Poszczególne zespoły ułożyły dialogi, scenografię, po czym wszystkie grupy nagrały krótki filmik. Ważnym elementem spotkania była nauka kodowania z wykorzystaniem nowych technologii i zestawów klocków LEGO Mindstorms.

        Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” w ramach zadania publicznego zleconego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa. Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabiej Woli za to, że mogliśmy w nim uczestniczyć. 

 • Mikołajki pod znakiem techniki, integracji i dobrej zabawy

       W klasie Vb lubimy wspólnie i aktywnie spędzać czas. Dlatego postanowiliśmy zrobić sobie mikołajkowy prezent i w piątek, pierwszego grudnia, odwiedziliśmy Galerię Figur Stalowych w Pruszkowie oraz Rodzinne Centrum Zabaw "Reemiland" w Otrębusach.

       Gdy przekroczyliśmy progi galerii, naszym oczom ukazały się sportowe auta, postacie z filmów, motocykle, zwierzęta... Wszystko, co nas otaczało, zostało zrobione z metalu! Mogliśmy wszystkiego dotknąć, obejrzeć, wsiąść do aut i na motocykle, przybić piątkę Buni i Shrekowi... Nasz prewodnik dał nam pół godziny na obejrzenie wszystkego (i tak trudno było nas potem zebrać - wszystko było niesamowicie ciekawe!), potem zaczął opowiadać o powstaniu galerii, jej eksponatach i planach. A potem... pozwolił znowu oddać się przyjemności oglądania metalowych arcydzieł... 

       Prawie dwie godziny po wejściu do galerii znaleźliśmy się w naszym białym busiku, który zawiózł nas do Reemilandu. Tam czekało na nas mnóstwo rozrywki - po wyszaleniu się na dużym placu zabaw spróbowaliśmy swoich sił na kręgielni, zagraliśmy w laserowy paintball, a także obejrzeliśmy przerażający (niektórych) film o tsunami w kinie 6D. Dwie godziny w Otrębusach minęly nam bardzo szybko - nie chcieliśmy kończyć zabawy. Zawarliśmy kompromis - nasz busik w drodze powrotnej był bardzo wesoły i rozśpiewany (a kierowca - niezwykle cierpliwy:)).

        Dziękujemy, Święty Mikołaju!

 • Lekcja harcerstwa w praktyce

        Uczniowie kl. 7b nieraz mogli usłyszeć i porozmawiać z zaproszonymi do klasy gośćmi na temat historii i tradycji harcerstwa w Polsce. Kilka dni temu mieli okazję doświadczyć, jak umiejętności harcerzy mogą im się przydać na co dzień. W klasie pojawił się pan Zbigniew Reluga, harcerz z przysłowiowej krwi i kości, który zademonstrował uczniom proste, ale jakże praktyczne i przydatne umiejętności, typowe dla harcerzy. Nasz sympatyczny gość, zaproszony do klasy przez panią Sylwię Kwiecień, zaimponował młodzieży sprawnością fizyczną, słuchem muzycznym i dużym poczuciem humoru. Wszystko to sprawiło, że spotkanie było wyjątkowo udane.

 • Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością

       Z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego powstała publikacja skierowana do rodziców dziecka, u którego stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę oraz do opiekunów wychowujących dziecko z niepełnosprawnością. W przygotowaniu Mazowieckiego Informatora dla Rodzicow i Opiekunow Dziecka z Niepelnosprawnoscia uczestniczyli m.in. pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie.

  Celem Mazowieckiego Informatora dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością jest przekazanie rodzicom i opiekunom pełnej wiedzy o systemie wsparcia w zakresie specjalistycznej opieki medycznej, psychologicznej oraz społecznej.

  Mam nadzieję, że Informator będzie dla Państwa przewodnikiem po systemie wsparcia od opieki perinatalnej poprzez skoordynowaną opiekę medyczną i pomoc społeczną, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i edukację – powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

  W publikacji zamieszczone zostały wskazówki dotyczące opieki, wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji dziecka jak i zasad orzekania o niepełnosprawności. Opisany został również zakres pomocy socjalnej w postaci świadczeń, ulg i uprawnień zagwarantowanych przez państwo (np.: dofinansowanie z PFRON, możliwość korzystania z turnusów rehabilitacyjnych). Informator ma także ułatwić osobom zainteresowanym dotarcie do właściwych instytucji działających na terenie Mazowsza.

  Wybór przedszkola czy szkoły dla dziecka niepełnosprawnego to zawsze trudna decyzja dla rodziców. Jestem przekonana, że ten poradnik będzie dla rodziców ważnym źródłem informacji i wsparciem w wybraniu najwłaściwszej ścieżki edukacyjnej dla każdego ucznia - powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

  W części poradnika poświęconej edukacji, pracownicy Kuratorium opracowali najważniejsze informacje dotyczące m.in.: edukacji włączającej, integracyjnej i specjalnej, indywidulanego programu edukacyjno-terapeutycznego (IPET), indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidulanego nauczania, a także pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Przestawili również, w jaki sposób oraz kiedy dokonuje się odroczenia obowiązku szkolnego. 

  Opieka rodzinna obecnego rządu Rzeczypospolitej Polskiej zmierza do zapewnienia szerokiego dostępu do skoordynowanej opieki medycznej, ośrodków wczesnej interwencji oraz do wczesnej rehabilitacji, czego przykładem jest między innymi ustawa Za Życiem.Zapewnienie kompleksowej opieki dla dzieci z niepełnosprawnością jest jednym z priorytetów regionalnej polityki zdrowotnej w województwie mazowieckim. 

  Mazowiecki Informator ma przyczynić się do wsparcia rządowego programu ,,Za Życiem”, który ruszył w styczniu br. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Program zakłada podniesienie jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, zwiększenie efektywności i dostępności do rehabilitacji dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.

 • "Dzieci z Bullerbyn" dla klas trzecich

       Dnia 13 listopada 2017r. uczniowie IIIa i IIIc  pojechali do Teatru Syrena w Warszawie, aby obejrzeć spektakl „Dzieci z Bullerbyn”. Scenariusz przedstawienia oparty jest na motywach książki szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren pod tym samym tytułem. Bohaterami spektaklu są: Lisa, Anna i Britta oraz trzej chłopcy: Lasse, Bosse i Olle. Lisa jest jednocześnie narratorem opowieści. Spektakl był radosny, wypełniony przygodami i zabawami charakterystycznymi dla dziesięciolatków. Akcja przedstawienia była przeplatana piosenkami i humorystycznymi scenami z życia głównych bohaterów. Po spektaklu wszyscy uczestnicy wrócili do szkoły w radosnym nastroju.

 • Porozmawiajmy o wartościach...

       Żyjemy w trudnych czasach, kiedy system wartości i norm międzyludzkich uległ przewartościowaniu. Przesunęły się między nimi granice, a młodzi ludzie nie potrafią podać przykładów wartości czy norm, którymi się kierują w swoim życiu. O tym co dobre, wartościowe i normatywne rozmawiali uczniowie kl. 7b z panią Katarzyną Kutyłą, etykiem zaproszonym na spotkanie z klasą przez wychowawczynię, panią Sylwię Kwiecień.

   

   

 • O lasach wiemy wszystko!

       W piątek, 17 listopada, klasy IVb i IVc spotkały się z pracownikami Nadleśnictwa Grójec, którzy w bardzo ciekawy  i przystępny sposób zaprezentowali czym zajmuje się leśnik i na czym polega jego praca. Dowiedzieliśmy się również jakie znaczenie ma las oraz poznaliśmy  gatunki roślin i zwierząt, które żyją w tym środowisku. Spotkanie bardzo nam się podobało i dziękujemy naszym gościom za przybycie.

 •      Zapraszamy Rodziców na dwudniowe szkolenie realizowane w ramach projektu:

   

  „Rozwiń sieć - i Ty możesz zostać Spider-manem!”.

   

       Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

   

    Projekt ma na celu podwyższenie kompetencji i wzrost aktywności osób z otoczenia dzieci i młodzieży z zaburzeniami autystycznymi (ASD) oraz rozwinięcie współpracy formalnych i nieformalnych grupy osób działających na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych z zespołem Aspergera (ZA) i autyzmem wysokofunkcjonującym, (HFA) w ramach sieci, na obszarze województwa mazowieckiego.

  Pierwsze szkolenie już w najbliższy piątek!

 • Wyróżnienie w "Wybieram Wodę"!

       Z radością informujemy, że uczeń klasy IVb, Filip Staniszewski, otrzymał wyróżnienie w konkursie "Wybieram Wodę". Film Filipa promujący picie wody cały czas możemy obejrzeć na stronie naszej szkoły.

       GRATULUJEMY!!!

 • Z powiatowym brązem...

       Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie uczestniczyła w powiatowych zawodach w koszykówce chłopców. Turniej został zorganizowany w Szkole Podstawowej w Podkowie Leśnej, w zawodach wzięło udział siedem szkół z powiatu grodziskiego. W rywalizacji grupowej nasza szkoła wygrała dwa mecze z Sp nr 3 w Milanówku i SP nr 6 w Grodzisku Maz, a przegrała z SP nr 4 w Grodzisku Maz. W półfinale Józefina rozegrała mecz z gospodarzem nieznacznie przegrywając. W ostatnim meczu chłopcy z Józefiny zagrali z SP nr 2 w Milanówku. Spotkanie było bardzo zacięte. Ostatecznie wygraliśmy, zajmując dobre trzecie miejsce w całym turnieju.

       Szkołę Podstawową w Józefinie reprezentowali : Jakub Jasiński, Dominik Pyra, Mikołaj Cieślak, Jan Folwarski, Aleksander Jarosz, Wiktor Sobotka, Michał Kłos, Jakub Szymański, Jakub Świercz, Bartek Wroński, Arek Marciniak, Aleksander Górski.

 • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego - wyniki!

       W dniu 02.11.2017 w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej w Tenisie Stołowym Chłopców. W zawodach wzięło udział 17 uczniów, którzy zakwalifikowali się podczas turniejów klasowych. Turniej rozgrywany był na początku systemem grupowym, a następnie systemem pucharowym. Podczas rozgrywek najlepiej zaprezentowali się: Aleksander Jarosz (1. miejsce), Antek Żurowski (2. miejsce), Jakub Jasiński (3. miejsce), Przemek Kowal (4. miejsce).

       Wszyscy uczestnicy zawodów rywalizowali z dużym zaangażowaniem i znacząco podnieśli swoje umiejętności gry w tenisa stołowego.  

 • Wolontariat w szkole

        Od października działa w naszej szkole Klub Wolontariatu. Mamy już ponad 30 wolontariuszy, którzy z zapałem chcą bezinteresownie pomagać! Do tej pory przeprowadziliśmy dwie duże akcje.  Pisaliśmy kartki z życzeniami i pozdrowieniami dla Magdy – autorki bloga o zwierzętach, która niestety zmaga się z chorobą nowotworową. Druga nasza akcja to zbiórka karmy  dla psów i kotów ze Straży Zwierząt powiatu grodziskiego. Teraz serdecznie zapraszamy do udziału w zbiórce żywności o dłuższym terminie przydatności do spożycia, zabawek i ubrań  dla Domu Samotnej Matki  działającym przy Stowarzyszeniu „Wspólnymi Siłami”. Zbiórka trwa do połowy grudnia.

       Z góry dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie.

                                                                                                                               Marta Pater

                                                                                                                               Marta Klar

 • Już od rana nuta niesie, że nadeszła jesień!

        Kierując się tym hasłem wzięliśmy udział w pierwszym w ty roku szkolnym konkursie muzycznym Jesienna Nuta. Każda klasa przygotowała piosenkę o jesieni. Ponieważ ocenie podlegała interpretacja utworu swoje występy wzbogaciliśmy  kolorowymi strojami, ciekawymi układami  choreograficznymi oraz grą na instrumentach perkusyjnych. Tak jak kolorowa bywa jesień, tak nasze występy były ciekawe i barwne. Konkurs był wspaniałą okazja do wspólnej zabawy i prezentacji naszych talentów. Komisja konkursowa wytypowała zwycięzców.

  I miejsce zdobyła klasa Ia za brawurowo wykonaną piosenkę Wiewióreczka mała;
  II miejsce klasa IIb za wykonanie piosenki Chodźmy do parku;
  III miejsce klasa IIa wykonując utwór Idzie jesień plony niesie;


       Przed nami kolejne wyzwanie. Już teraz przygotowujemy się do kolejnego konkursu muzycznego. Tym razem zaprezentujemy piosenki Kawalera Orderu Uśmiechu Wandy Chotomskiej. Konkurs już niedługo! Trzymajcie za nas kciuki!!!

 • Klasa 2b w Teatrze Baniek

       Ostatniego dnia października wybraliśmy się do Warszawy na niezwykłe widowisko: „W poszukiwaniu bańki szczęścia”.

       Uczniowie magicznej „Bul - Bul Szkoły” pokazali nam poufne sztuczki i sekrety tworzenia kolorowych baniek mydlanych, które ku wielkiemu zachwytowi widzów dosłownie ożywały na scenie.

       Były bańki malutkie i ogromne, bańki tęczowe i dymiące, bańki podłużne i okrągłe, setki i tysiące baniek. Scena mieniła się kolorami, a dzieci z zapartym tchem czekały, co jeszcze uda się wyczarować młodym wynalazcom.

       Po spektaklu czekali już na nas aktorzy w pięknych, bajkowych strojach i zaprosili do wspólnego zdjęcia. Postanowiliśmy, że kiedy zrobi się ciepło też spróbujemy swoich i sił i wyczarujemy wielkie bańki na szkolnym boisku.

strona: