Historia oświaty w Józefinie
Na terenie obwodu Szkoły Podstawowej w Józefinie rozwój oświaty zapoczątkowały dwie placówki szkolne. Pierwsza szkoła została założona w roku szkolnym 1864/1865 w Hucie Żabiowolskiej. Pierwszym nauczycielem był Pan Zaremba. Była to szkoła rosyjska, w której uczono rachunków, języka zaborczego (rosyjskiego), i języka polskiego. Nauka odbywała się tylko w miesiącach zimowych od 8:00 do zachodu słońca. W 1909 roku budynek szkolny sprzedano. W 1922 roku ponownie otwarto szkołę w wynajętym budynku od Pana W. Pietraszka. Warunki szkolne były bardzo trudne, budynek był ciasny, niski z ciemną klasą. Nauka w szkole odbywała się już cały rok od 8:00 do 13:00 lub 14:00.
W roku szkolnym 1927/28 z powodu małej ilości dzieci zamknięto IV oddział.
Druga placówka szkolna powstała w 1906 roku w Wycinkach Osowskich. Pierwszą nauczycielką była Pani Eugenia Mroczek, która pracowała w tej szkole 4 lata, gdy wyjechała, z braku nauczyciela szkoła została zamknięta. W 1916 roku ponownie otwarto szkołę, którą w roku 1917 przeniesiono do folwarku w Żabiej Woli, nauczycielką wówczas była Pani Alfreda Dziewulska. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku szkoła wróciła do Wycinek Osowskich i została upaństwowiona. Nauczycielem tej szkoły został mianowany przez władze polskie Pan Wacław Gałązka. Do szkoły zapisało się 70 dzieci, które podzielono na dwa oddziały. W szkole tej nie było żadnego wyposażenia: ławek, stołu, tablicy. Rodzice wyposażyli w stoły i deski do siedzenia.
W 1919 roku szkołę przeniesiono do Osowca, gdzie wynajęto lokal u Pana M. Majewskiego.
W roku 1927 na wniosek Inspektora Szkolnego Pana J. Mroczkowskiego odbyło się zebranie z okolicznymi mieszkańcami, na którym Inspektor przedstawił projekt połączenia rejonu szkolnego, Osowca z rejonem szkoły w Hucie Żabiowolskiej. Propozycję tę społeczność przyjęła z entuzjazmem. Najlepszym miejscem na powstanie nowej 7-mio klasowej szkoły okazałą się działka w Józefinie należąca do Pana J. Wacławka. Gospodarze ze wsi Osowiec zamienili z panem Wacławkiem ziemię szkolną w Osowcu na ziemię w Józefinie. Po tej zamianie Pan W. Gałązka wydzierżawił plac na szkolnej ziemi gdzie własnym kosztem wybudował dom, w którym dwa mieszkania oddał na pomieszczenia szkolne.
1.IX.1928 roku nastąpiło otwarcie 3 klasowej, 5-cio oddziałowej Szkoły Podstawowej w Józefinie. Kierownikiem tej szkoły został pan Wacław Gałązka. Do szkoły zapisało się 164 dzieci.
W sierpniu 1929 roku Dozór Szkolny gminy Grodzisk przystąpił do budowy gmachu 7-mio klasowej Szkoły Powszechnej w Józefinie. W grudniu 1931 roku zakończono budowę budynku szkolnego. W 1937 roku kierownikiem szkoły został pan Kazimierz Nowak.
W czasie II wojny światowej już 8 września 1939 roku szkołę zajęli Niemcy. Zniszczyli bibliotekę szkolną, pomoce naukowe i sprzęt szkolny. Dzieci uczyły się geografii Guberni Generalnej i Wielkich Niemiec, wprowadzono do szkoły język niemiecki.
Po wyzwoleniu w lutym 1945 roku w szkole zorganizowano uroczystość „Zawieszenie Godła Państwowego” w klasach.
W 1957 roku obowiązki Kierownika szkoły zaczęła pełnić p. Beata Domeracka. Dzięki staraniom p. Domerackiej rozpoczęto budowę nowego budynku szkolnego, któy został oddany do użytku w 1960 roku. W niedługim czasie do szkoły doprowadzono wodę i wykonano kanalizację. W 1969 r. zakończono pracę przy budowie centralnego ogrzewania.
W 1975 roku Szkoła w Józefinie stała się Zbiorczą Szkołą Gminną, a ówczesny dyrektor Jan Wąsowski został Gminnym Dyrektorem Szkół.
W tym roku został obniżony stopień organizacyjny Szkoły Podstawowej w Słubicy, która stała się filią Szkoły w Józefinie.
W 1976 roku zakończono budowę „pawilonu socjalnego”, w którym mieściła się kuchnia szkolna, stołówka i świetlica.
W 1979 roku zakończono budowę skrzydła szkolnego łączącego budynek szkolny z „pawilonem socjalnym”.
W 1997 roku rozpoczęto budowę sali gimnastycznej, którą otwarto w 1999 roku równocześnie z otwarciem nowopowstałego gimnazjum. Z chwilą powstania gimnazjum Szkoła Podstawowa stała się szkołą 6-cio klasową.
Ze względu na zły stan budynku w którym mieściła się świetlica szkolna, w 2001 roku rozebrano go. W 2005 roku rozpoczęto budowę nowego skrzydła szkolnego. Po ukończeniu prac na parterze nowej części ulokowano świetlicę, stołówkę szkolną oraz pokój nauczycielski. Piętro zostało przeznaczone na sale dydaktyczne gimnazjum.
W 2007 roku Szkoła Podstawowa w Józefinie zyskała godnego patrona. Po kilku miesiącach starań i przygotowań przyjęła imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. Z uwagi na tragiczny wypadek, w którym poniosła śmierć jedna z nauczycielek, uroczyste nadanie imienia, połączone z wizytą znamienitych gości (m.in. Marka Michalaka, Przewodniczącego Kapituły Orderu Uśmiechu, od 2009 roku Rzecznika Praw Dziecka), miało miejsce rok później.
Starania o unowocześnienie zaplecza informatycznego szkoły zostały zakończone sukcesem w 2008 roku. Od września młodzież uczęszczająca do Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie poznaje tajniki informatyki, wykorzystując nowoczesną pracownię informatyczną. Poza zajęciami uczniowie mogą korzystać z dwóch czytelni komputerowych z dostępem do Internetu.
Od października 2009 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu mogą korzystać z nowoczesnego „Orlika” – umiejscowionego na terenie szkolnym zespołu sportowego, złożonego z pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej oraz boiska wielofunkcyjnego. Inwestycja sfinansowana została przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz gminę Żabia Wola.
Dnia 18 czerwca 2010 roku zgromadzeni na terenie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie uczniowie i pracownicy naszej placówki oraz okolicznych szkół, zaproszeni goście oraz przybyli na uroczystość rodzice i mieszkańcy gminy Żabia Wola byli świadkami posadzenia Dębu Pamięci po rozstrzelanym na katyńskiej ziemi polskim żołnierzu, Tadeuszu Milewskim. Uroczystość ta, związana z akcją "Katyń - ocalić od zapomnienia", poprzedzona została szkolną akcją edukacyjną, mającą na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości historycznej uczniów oraz przygotowaniami, w których wzięło udział kilkadziesiąt młodych osób.Od 1 września 2010 roku nasza placówka rozpoczęła działalność w świecie online, uruchamiając działającą do chwili obecnej własną stronę internetową (www.spjozefina.edupage.org). Dokumentujemy na niej bieżące dokonania naszych uczniów. Jest to również wirtualna księga pamiątkowa naszej szkoły.W październiku 2011 roku został oddany do użytkowania nowoczesny plac zabaw dla dzieci, usytuowany na szkolnym terenie. Do dzisiejszego dnia korzystają z niego setki naszych uczniów.W czerwcu 2013 roku zakończyła się realizacja napisanego przez nauczycielkę naszej szkoły projektu ,,Szkoła Radości i Przyjemności” w Szkole Podstawowej w Józefinie. Jego celem było objęcie wsparciem edukacyjnym uczniów ( 174 osoby) z klas 0-3 ze SP w Józefinie. Wsparcie dotyczyło zarówno bardzo zdolnych uczniów, jak i tych mających problemy z nauką. Oprócz zajęć dla dzieci, projekt zakładał objęcie pomocą informacyjno- doradczą również rodziców. Realizacja rozpoczęła się w październiku 2011 roku. Uczniowie brali udział w różnorodnych zajęciach, między innymi teatralnych z elementami bajkoterapii (576 godzin). Najmłodsi również uczęszczali na zajęcia ruchowe z elementami muzykoterapii (448 godzin). Uczniowie korzystali z konsultacji psychologa i pedagoga. Program realizowany w szkole napisany został w ramach poddziałania 9.1.2. „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych” współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Dnia 30 października 2013 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia Orderu Uśmiechu p. Jolancie Huebner, która specjalnie na tę uroczystość przyjechała prosto z Kanady. Najważniejsze odznaczenie zostało wręczone tego dnia przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.Od września 2014 roku rozpoczęliśmy prace na własnej stronie portalu internetowego Facebook. Powyższe działanie zaowocowało usprawnieniem komunikacji z rodzicami oraz innymi osobami, które uzyskały możliwość obserwacji naszych działań.Od września 2015 roku zmianie uległa forma dokumentowania pracy szkoły. Tradycyjne, papierowe dzienniki zostały zastąpione nowoczesnym odpowiednikiem w postaci dziennika elektronicznego Librus. Do chwili obecnej placówka korzysta
z powyższej platformy internetowej w celu dokumentowania swojej pracy (oprócz dziennika elektronicznego w formie online pracuje sekretariat i biblioteka szkolna).Z uwagi na ministerialne decyzje dotyczące wygaszania szkół gimnazjalnych nasza placówka od 1 września 2017 roku stała się szkołą ośmioklasową. Uczniowie, którzy w poprzednim roku szkolnym ukończyliby szkołę podstawową, stali się pierwszymi od dwudziestu lat siódmoklasistami pobierającymi naukę w naszej szkole. W kwietniu 2018 roku podeszli oni do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.Od 1 września 2019 roku dzielące z naszą szkołą budynek oraz salę gimnastyczną Gimnazjum im. J. Chełmońskiego zakończyło swoją działalność, wskutek czego zostaliśmy jedyną placówką oświatową w Józefinie. Kontynuując działania gimnazjum podjęliśmy współpracę z gminą Žaben w Czechach w celu wymiany doświadczeń edukacyjnych.Na początku 2020 roku nasza placówka wzbogaciła się o nowoczesną pracownię językową. Dzięki wsparciu zewnętrznemu jedna z naszych sal zmieniła się nie do poznania: nowe meble i ergonomiczne ławy i biurka zastąpiły tradycyjne krzesła, nowoczesne tablety dla uczniów i komputer sterujący dla nauczyciela zrewolucjonizowały naukę języków obcych, zaś tablica ścienna zastąpiona została monitorem interaktywnym.Od 12 marca 2020 roku do końca roku szkolnego 2019/2020 w wyniku działań spowodowanych pandemią koronawirusa (Covid-19) nauka stacjonarna we wszystkich placówkach oświatowych na terenie kraju została zawieszona. W tym czasie w placówce odbył się tylko egzamin ósmoklasisty, na którym zjawili się jedynie uczniowie klas ósmych. Przystąpili oni do egzaminu zgodnie z zarządzeniami DDM (zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk, maseczki ochronne). Po raz pierwszy w historii szkoły nie odbyło się zakończenie roku szkolnego, zaś jej absolwenci nie odebrali świadectw podczas specjalnej uroczystości (dokumentacja była przekazywana z zachowaniem reżimu sanitarnego).Od 1 września 2020 roku uczniowie rozpoczęli naukę stacjonarną, odbierając jednocześnie świadectwa dokumentujące ich dokonania w roku ubiegłym. Od 24 października 2020 roku uczniowie klas IV – VIII wrócili do nauczania zdalnego, wykorzystując sprawdzone w poprzednim roku szkolnym rozwiązanie: platformę internetową Google G-Suite. Każdy uczeń otrzymał na użytek szkolny własny adres
e-mail, umożliwiający pracę w szkolnej domenie internetowej (spjozefina.edu.pl). Nauka zdalna potrwała do maja 2021 roku. (klasy IV – VIII do 15 maja uczyły się zdalnie, zaś do 29 maja – w trybie hybrydowym). Od 31 maja wszystkie klasy uczyły się już w sposób stacjonarny.Opracowano na podstawie kronik szkolnych
Marzena Pytlak
Janusz Wojtan