Logopeda
Beata Śledziewska
godziny pracy:
poniedziałek: 800 - 1320
wtorek: 800- 1330
środa: 800 - 1425
czwartek: 1150 - 1520
piątek: 800 - 940
Witam wszystkich Rodziców i Dzieci w nowym roku szkolnym.
Zachęcam do odwiedzania naszego gabinetu logopedycznego podczas dni otwartych. W te dni będę do Państwa dyspozycji w godzinach od 15.00 do 17.00. Myślę, że to będzie dobry czas na konsultacje logopedyczne oraz wyjaśnianie wątpliwości, które mogą u Państwa powstać.
Można też uczestniczyć w cotygodniowych zajęciach logopedycznych razem z dzieckiem.
Jak co roku wrzesień jest miesiącem, który poświęcam na przeprowadzenie u wszystkich nowoprzybyłych do naszej szkoły dzieci przesiewowych diagnoz logopedycznych. Po ich przeprowadzeniu rodzice otrzymują informację na temat stanu mowy dziecka. U dzieci, które potrzebują pomocy logopedycznej przeprowadzam diagnozę pogłębioną i już od połowy września rozpoczynamy systematyczne zajęcia logopedyczne. Informację na temat terminów i godziny zajęć Rodzice otrzymują na karteczkach.
Cotygodniowe zajęcia logopedyczne to zbyt mało, aby skutecznie pomóc dziecku. Dlatego zachęcam Państwa do codziennych ćwiczeń z dzieckiem w domu. Ćwiczenia prowadzimy w formie zabawy, tak aby były miłe i zachęcające dla naszego dziecka. Proponuję, żeby nie były zbyt długie. Moim zdaniem 10 minut codziennych, starannie wykonywanych ćwiczeń, w zupełności wystarczy. Wskazówki na temat ćwiczeń znajdą Państwo w zeszytach do zajęć logopedycznych, które dzieci przynoszą na każde zajęcia. Jeśli zrodzą się jakieś wątpliwości, proszę odwiedzać mnie w gabinecie lub informować mnie pisząc informację w zeszycie do zajęć logopedycznych.
Na pierwszej stronie zeszytu proszę o wypisanie daty urodzenia dziecka oraz kontakt telefoniczny i adres mailowy.
Mam nadzieję, że nasza współpraca przyniesie wspaniałe rezultaty.
Oto kilka wskazówek- jak my rodzice możemy pomóc w prawidłowym rozwoju mowy dziecka:
- Rozmawiajmy z dziećmi jak najczęściej.
- Uczmy dziecko uważnego słuchania.
- Starajmy się mówić poprawnie bez spieszczania słów.
- Mówmy niezbyt szybkim tempem.
- Z cierpliwością odpowiadajmy na pytania dziecka.
- Zadbajmy o prawidłowe odżywianie. Podawajmy dziecku pokarmy wymagające gryzienia i żucia. Te czynności doskonale ćwiczą wszystkie mięśnie artykulacyjne.
- Sprawdźmy, czy dziecko nie obgryza paznokci lub nie ssie palca. To może spowodować wady zgryzu.
- Zaobserwujmy, w jaki sposób dziecko oddycha podczas snu i podczas codziennych czynności.
- Powinno oddychać nosem, usta powinny być domknięte. Unikajmy przewlekłych katarów. Zawsze starajmy się je leczyć.
- Dbajmy o słuch dziecka. Jeśli niepokoi nas, czy dziecko dobrze słyszy udajmy się do logopedy lub laryngologa.
***
Od wielu lat pracuję jako logopeda z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym. Zauważyłam, że rodzice mają wiele pytań i wątpliwości dotyczących rozwoju mowy swoich dzieci. Gdy okazuje się, że ich dziecko ma wadę wymowy, często pojawia się frustracja i niepewność o los dziecka. Nieprawidłowości związane z rozwojem mowy nakładają się niejednokrotnie z zaburzeniami typu dyslektycznego. To wszystko niepokoi rodziców.
Moim marzeniem jest służyć Państwu życzliwą radą i pomocą, a Państwa dzieciom zapewnić skuteczną terapię logopedyczną. W swojej pracy skupiam się nie tylko na terapii mowy dziecka, staram się wzmacniać też jego poczucie wartości i zdrowy obraz siebie. Zakładam, że każde dziecko pragnie osiągnąć sukces. W związku z tym, tak organizuję zajęcia, aby po zakończonej pracy dzieci widziały swoje postępy i mogły się nimi cieszyć.
Zachęcam Państwa do odwiedzania naszego gabinetu logopedycznego w naszej szkole.
Oto, co planuję w tym roku szkolnym:
• Wykonanie przesiewowych badań logopedycznych wszystkie dzieci (pięcioletnie, sześcioletnie oraz nowoprzybyłe do naszej szkoły dzieci z kl. I-III).
• Dokonanie pogłębionej analizy logopedycznej dzieci wyłonionych w badaniu przesiewowym, które mają zaleconą terapię logopedyczną.
• Prowadzenie zajęć indywidualnych lub zespołach dwuosobowych z dziećmi z kl. I-III, pięciolatkami i sześciolatkami.
• Konsultacje logopedyczne dla chętnych rodziców.
• Warsztaty logopedyczne dla rodziców dzieci z klas zerowych.
Wiele dzieci potrzebuje pomocy logopedycznej, są dzieci z bardziej lub mniej uciążliwymi problemami. Staram się pomóc wszystkim, ale ponieważ jestem ograniczona czasem muszę w pierwszej kolejności zająć się dziećmi z poważnymi zaburzeniami mowy. W zajęciach mogą uczestniczyć rodzice, do czego bardzo zachęcam. Zapraszam również do lektury artykułu mojego autorstwa, pt. "Porozmawiaj sobie z dzieckiem" - naprawdę warto!Beata Śledziewska