• Bezpieczny internet

          • Dnia 21.02.2018 r. asp. Sławomir Janowiec, z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Maz., wygłosił dla rodziców naszych podopiecznych prelekcję na temat Bezpiecznego Internetu. Ze względu na liczne zagrożenia, czyhające na dzieci i młodzież, prelekcja ta była naturalną potrzebą. Przybyłym słuchaczkom dziękujemy za udział w spotkaniu i życzymy owocnej pracy wychowawczej z własnymi dziećmi.

             

          • Zapraszamy na dzień otwarty!

          •         Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie zapraszamy na dzień otwarty. Spotkanie odbędzie się w środę, 21.02.2018 roku, w godzinach 15:00 - 17:00. 

                 Spotkanie z wychowawcą klasy Vb odbędzie się w środę, 28.02.2018 r.

          • O odpowiedzialności karnej nieletnich...

          •      Założeniem jest, by szkoła, która jest drugim domem uczniów, była nie tylko przyjazna, ale i bezpieczna. O bezpieczeństwo, swoje i innych, powinni zadbać nauczyciele, rodzice i sami uczniowie, którzy zdają się nie mieć świadomości, że przynosząc do szkoły ostre narzędzia, przezywając rówieśników, prześladując ich w internecie, dokuczając im, strasząc ich, paląc papierosy (e-papierosy) popełniają czyn karalny, którego skutki mogą być dotkliwe, z prawnego punktu widzenia. O tych i innych czynach karalnych nieletnich, oraz ich konsekwencjach, mówił zaproszony przez panią Sylwię Kwiecień (do klas 7.) asp. Sławomir Janowiec z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim (z Wydziału ds.  Nieletnich i Patologii).

          • Najważniejsze, by zrozumieć...

          •       Na ostatniej godzinie wychowawczej szkolna terapeutka pani Aneta Rau przeprowadziła w klasie Va warsztaty dotyczące nękania w szkole. Uczniowie obejrzeli prawdziwą historię człowieka, który przez całe życie musi mierzyć się z przeciwnościami losu, gdyż nie posiada kończyn. Ale oprócz tego musiał zmierzyć się ze swoimi szkolnymi rówieśnikami, którzy dokuczali mu z racji jego innego wyglądu. Główny bohater opowiada jak bardzo czuł się  samotny i nieszczęśliwy z tego powodu, udało się mu jednak dzięki jego rodzicom, którzy cały czas go wspierali i zachęcali do realizowania jego marzeń.

                 Pani Aneta Rau pokazała w kilku krokach jak sobie poradzić z kimś kto, dokucza w szkole, a uczniowie mogli to również przećwiczyć  w scenkach. Niektórzy dopiero podczas zajęć zdali sobie sprawę z tego jak bardzo słowa potrafią ranić i dlatego należy ich bardzo rozważnie używać, gdyż mogą być inaczej odebrane prze druga osobę.

                 Najaktywniejsi piątoklasiści byli nagradzani bonusami a na koniec warsztatów każdy otrzymał słodką nagrodę.

                                                                                                                                                              Liliana Wawrzkiewicz

          • Wiewiórka Julia uczy!

          •       Drugiego lutegoo gościliśmy w naszej szkole grupę wolontariuszy z Fundacji Wiewiórka Julia z Warszawy. Dla klas 1-3 odbyły się warsztaty na temat higieny jamy ustnej i kontroli stomatologicznej. Po pokazie dzieci otrzymały mile upominki przypominające im, jak prawidłowo czyścić ząbki.

            Edyta Wykrota

          • Witajcie w naszej bajce...

          •      13 lutego klasy czwarte miały przyjemność przenieść się w niezapomnianą podróż do świata wyobraźni. Wszystko to za sprawą przedstawienia „Pan Kleks”, wystawionego przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia w Centrum Kultury w Grodzisku.

                 Kultowa powieść Jana Brzechwy przypomniała bajkowy świat szkoły Ambrożego Kleksa, w której przygoda goni przygodę, a nauka jest ogromną przyjemnością. Uczniowie z Józefiny razem z uczniami Akademii przy ulicy Czekoladowej doświadczyli kolorowego świata baśni i magii, który zaskakiwał na każdym kroku. Taniec, śpiew i wspaniała gra aktorska sprawiły, że z zapartym tchem wszyscy śledzili losy Adasia Niezgódki.  Scenografia, kostiumy oraz efekty multimedialne były dodatkowym elementem przyciągającym uwagę młodej widowni, która na koniec nagrodziła aktorów gromkimi brawami.

                 Spektakl przyniósł wszystkim mnóstwo radości, uśmiechu i dobrej zabawy.

          • Dziękujemy za pomoc!

          •      Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w akcję pomocy dla Natalki Kostrzewy. W piątek, 9 lutego, odbyła się loteria fantowa. Sprzedaliśmy około 500 losów! Ponadto klasy IVb, Va i VIIb zorganizowały kiermasz ciast i zebrały:

            klasa IVb – 675zł

            klasa 5a – 166, 80zł

            klasa 7b – 34zł.

                 Swoją cegiełkę dołożyła także klasa IIId. Dzieci zbierały pieniążki do „klasowej” puszki. Kolejna puszka stała w naszym sekretariacie.

                 W sumie zebraliśmy 3579 zł i 51 groszy! Kwota została przekazana Fundacji „Z miłości do dziecka”, której podopieczną jest Natalka.

          • Co po ósmej klasie? Refleksje w 7b

          •      Wkrótce uczniowie klas 7. staną przed dylematem wyboru szkoły średniej. Wszyscy wiemy, że dobra szkoła otwiera niejedną furtkę w życiu, zwłaszcza drzwi studiów wyższych. Ambicją naszych przyszłych absolwentów jest, by iść do dobrych szkół, najlepiej z tradycjami, wysoko plasujących się w rankingu ogólnopolskim. Z czym wiąże się taki wybór? Dowiedzieli się tego uczniowie kl. 7b podczas spotkania z panią Małgorzatą Krześniak, absolwentką LO im. Władysława IV w Warszawie. Liceum to było i jest jednym z trzech najlepszych w Polsce liceów, którego ukończenie dało możliwość dostania się pani Małgosi na dwa kierunki studiów dziennych na UW. Jak sama przyznała, szkoła średnia to nie zabawa, lecz poważna, odpowiedzialna i systematyczna nauka, w której nie ma miejsca na dziecinadę, kombinatorstwo i lenistwo, bo wtedy marzenie o ukończeniu takiej szkoły staje się tylko pobożnym życzeniem.

          • Klasa IIb koduje i programuje!

          •      Uczą się kodować i programować, nie używając komputera. Czy to możliwe? Oczywiście! Swoją przygodę z kodowaniem zaczęliśmy od dyktand graficznych i odczytywania zaszyfrowanych wiadomości. Następnie  rozpoczęliśmy kodowanie na dywanie za pomocą specjalnej maty i kolorowych kubeczków. Dużą frajdę sprawiło nam utrwalenie tabliczki mnożenia i okazało się, że mnożenie nie jest takie trudne. A w Walentynki rozpoczęliśmy kolejna przygodę z programowaniem. Pani przyniosła do naszej klasy małą, niepozorna białą  kuleczkę- Ozobota   Okazało się, że Ozobot to mały, ale bardzo inteligentny robot. Rozumie jednak tylko narysowane linie i kody. Za  pomocą kolorowych kodów można programować  zadania, które wykona  robot. Z ochota zabraliśmy się do pracy. Kiedy już się udało dopracować trasę, to każdy chciał, aby robot pokonał ją wielokrotnie. Zrozumieliśmy również, że kiedy trasa i kody są wykonane  niestaranne, robocik gubi się, zatrzymuje, jedzie w inną stronę. Mała błyskająca światełkami kuleczka, poruszająca się po  kartkach podbiła od razu nasze serca.

                 Ileż było radości, gdy robot rozbłyskiwał zaplanowanym kolorem światła, równiutko pokonywał trasę, zatrzymywał się we wskazanych miejscach, tańczył i zawracał. Udział w zajęciach dostarczył wszystkim wielu emocji , już nie możemy doczekać się kolejnych zajęć!

          • Unihokeistki na zawodach międzypowiatowych...

          •      Unihokej - dziewczęta wygrały w zawodach powiatowych i zajęły IV miejsce w międzypowiatach.

                 W etapie powiatowym drużyna dziewcząt zajęła I miejsce rywalizując ze szkołami z Międzyborowa, SP nr 2 z Milanówka oraz ze SP nr 3 z Milanówka. Jedenaście bramek zdobytych i tylko trzy stracone świadczy o dużej przewadze naszych zawodniczek. W dalszym etapie, na zawodach międzypowiatowych, było dużo trudniej. Rywalizowałyśmy ze szkołami z Brwinowa, Kuklówki i Święcic.

                 Skład szkolnej drużyny: Gabrysia Smętkowska (kapitan), Ania Ceglińska, Julia Kowalska (br.), Weronika Bogucka (br.), Kasia Magiera, Weronika Korbień, Karolina Serafin, Julia Jurek, Natalka Szczepaniak, Weronika Żórawicka.

          • Co niesie ze sobą powietrze? Rozważania w klasie VIIb

          •      W ostatnich latach sporo się mówi (w telewizji i prasie) o smogu, zanieczyszczeniu powietrza, co oznacza, że problem nadal jest aktualny. Świadomość Polaków w tym zakresie nie zmienia się skoro palą w okresie jesienno-zimowym wszystkim, co się da włożyć do pieca, jeżdżą starymi samochodami, palą przed domami zbędne rzeczy, a wczesną wiosną wypalają trawę. Wszystko to powoduje, że smog był, jest i …….. Odpowiedź możemy dać sobie sami! Cała nasza nadzieja w młodym pokoleniu, które edukuje szkoła, zapraszająca na spotkania z  uczniami pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grodzisku Mazowieckim. Pani Sylwia Kwiecień, wychowawczyni kl. 7b, zaprosiła do udziału w klasowej pogadance panią Aleksandrę Rutkowską, która z wielkim profesjonalizmem uświadamiła uczniów po raz kolejny, że smog to śmiertelne zagrożenie dla każdego – małego i dużego!

          • Internet to odpowiedzialność i konsekwencje..

          •      Obecnie chyba już nikt nie wyobraża sobie życia bez komputera i Internetu. Urządzenie to ułatwia nam pracę i sprawia, że za jego pomocą możemy dotrzeć do wielu informacji zgromadzonych w Internecie, który sam w sobie kryje wiele pułapek. Mowa tu o szeroko rozumianej cyberprzemocy. Dziś można wyrządzić komuś dużą krzywdę, nie dotykając go. Każdy kto decyduje się na kontakt z komputerem musi zdawać sobie sprawę z konsekwencji, wynikających z obcowania z nim: uzależnienie i cyberprzemoc. O tym, czym ona jest, mówił przybyły na spotkanie z kl. 7b asp. Sławomir Janowiec, który przyjechał do klasy na zaproszenie wychowawczyni, p. Sylwii Kwiecień, z Komendy Policji w Grodzisku Maz. Miejmy nadzieję, że to spotkanie było dla naszej młodzieży wstępną szkołą życia, z której coś wyniosą.

          • Lodowe akrobacje VIIb

          •      Od lat zima nas nie rozpieszcza, z prostej przyczyny – nie ma jej.  Dzieci i młodzież kompensują sobie tę porę roku sztucznym lodowiskiem lub wyjazdem w wyższe góry, w których jest szansa zaznania śnieżnego szaleństwa. Uczniowie kl. 7b wybrali się na poszukiwania zimy i znaleźli ją na lodowisku w Grodzisku Maz. Dobry humor, zabawa i aktywność młodzieży na lodzie dowiodła, że i taką zimą można się cieszyć.