Medal Edukacji Narodowej jest polskim odznaczeniem, które jest przyznawane za "zasługi w dziedzinie oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli" (wg pl.wikipedia.org). Jesteśmy pewni, że to odznaczenie trafiło dziś do właściwej osoby i warto o tym napisać - choć zwykle stronimy od chwalenia własnych postaw i sukcesów, oddając pole naszym wychowankom. Wybaczcie - dziś nie będzie krótko. Warto bowiem przypomnieć, jak nasza szkoła zmieniła się przez ostatnie kilkanaście lat...
W 2004 roku największa placówka oświatowa w gminie gościła w klasach 0-6 niecałe 200 dzieci, witanych każdego ranka przez wizerunki Bolka i Lolka, utrwalone przy wejściu głównym.
Rok później rozpoczęto budowę nowego skrzydła szkoły (dziś znajdziemy tam stołówkę, świetlicę, sale dydaktyczne na piętrze).
W 2007 roku Szkoła Podstawowa w Józefinie zyskała godnego patrona. Po kilku miesiącach starań i przygotowań przyjęła imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. Z uwagi na tragiczny wypadek, w którym poniosła śmierć jedna z nauczycielek, uroczyste nadanie imienia, połączone z wizytą znamienitych gości (m.in. Marka Michalaka, Przewodniczącego Kapituły Orderu Uśmiechu, od 2009 roku Rzecznika Praw Dziecka), miało miejsce rok później.
2008 r. - jedna z naszych sal została wyposażona w nowoczesny (wówczas) sprzęt komputerowy, złożony z 24 zestawów stacjonarnych oraz serwera. Wielokrotne modernizacje pozwoliły na korzystanie z zestawu do chwili obecnej, jednak prosi się on o przejście na zasłużoną informatyczną emeryturę. Kolejny cel wyznaczony .
W 2009 roku obok budynku pojawił się "Orlik" (zastępujący klepisko z kilkoma bramkami), którego zalet chyba nikomu nie należy przedstawiać i który po dziś dzień spełnia swoje zadanie, służąc kolejnym pokoleniom żabiowolskich sportowców nie tylko w czasie nauki szkolnej.
Od 1 września 2010 roku nasza placówka rozpoczęła działalność w świecie online, uruchamiając działającą do chwili obecnej własną stronę internetową (www.spjozefina.edupage.org). Dokumentujemy na niej bieżące dokonania naszych uczniów. Jest to również wirtualna księga pamiątkowa naszej szkoły.
W październiku 2011 roku został oddany do użytkowania nowoczesny plac zabaw dla dzieci, usytuowany na szkolnym terenie. Do dzisiejszego dnia korzystają z niego setki naszych uczniów.
W czerwcu 2013 roku zakończyła się (trwająca od 2011 roku) realizacja napisanego przez nauczycielkę naszej szkoły projektu ,,Szkoła Radości i Przyjemności” w Szkole Podstawowej w Józefinie. Jego celem było objęcie wsparciem edukacyjnym uczniów (174 osoby) z klas 0-3 z SP w Józefinie.
Dnia 30 października 2013 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia Orderu Uśmiechu p. Jolancie Huebner, która specjalnie na tę uroczystość przyjechała prosto z Kanady. Najważniejsze odznaczenie zostało wręczone tego dnia przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.
Od września 2014 roku rozpoczęliśmy udostępnianie własnego konta na portalu internetowym Facebook. Powyższe działanie zaowocowało usprawnieniem komunikacji z rodzicami oraz innymi osobami, które uzyskały możliwość obserwacji naszych działań.
Od września 2015 roku zmianie uległa forma dokumentowania pracy szkoły. Tradycyjne, papierowe dzienniki zostały zastąpione nowoczesnym odpowiednikiem w postaci dziennika elektronicznego Librus. Do chwili obecnej placówka korzysta z powyższej platformy internetowej w celu dokumentowania swojej pracy (oprócz dziennika elektronicznego w formie online pracuje sekretariat i biblioteka szkolna) oraz komunikacji z rodzicami uczniów.
Z uwagi na ministerialne decyzje dotyczące wygaszania szkół gimnazjalnych nasza placówka od 1 września 2017 roku stała się szkołą ośmioklasową. Uczniowie, którzy w poprzednim roku szkolnym ukończyliby szkołę podstawową, stali się pierwszymi od dwudziestu lat siódmoklasistami pobierającymi naukę w naszej szkole. W kwietniu 2018 roku podeszli oni do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.
Od 1 września 2019 roku dzielące z naszą szkołą budynek oraz salę gimnastyczną Gimnazjum im. J. Chełmońskiego zakończyło swoją działalność, wskutek czego zostaliśmy jedyną placówką oświatową w Józefinie. Kontynuując działania gimnazjum podjęliśmy współpracę z gminą Žaben w Czechach w celu wymiany doświadczeń edukacyjnych.
Na początku 2020 roku zrealizowany został projekt napisany przez jednego z nauczycieli naszej szkoły - placówka wzbogaciła się o nowoczesną pracownię językową. Dzięki wsparciu zewnętrznemu jedna z naszych sal zmieniła się nie do poznania: nowe meble i ergonomiczne ławy i biurka zastąpiły tradycyjne krzesła, nowoczesne tablety dla uczniów i komputer sterujący dla nauczyciela zrewolucjonizowały naukę języków obcych, zaś tablica ścienna zastąpiona została monitorem interaktywnym.
Od 12 marca 2020 roku do końca roku szkolnego 2019/2020 w wyniku działań spowodowanych pandemią koronawirusa (Covid-19) nauka stacjonarna we wszystkich placówkach oświatowych na terenie kraju została zawieszona. Szkoła zareagowała na tę zmianę poprzez wprowadzenie nauki zdalnej - w miarę możliwości staraliśmy się zapewnić niezbędny sprzęt oraz szybko przyswoić narzędzia, których znajomość stała się umiejętnością kluczową. Priorytetem stało się ujednolicenie sposobu przekazywania wiedzy poprzez wprowadzenie szkoły w świat Google Workspace. Każdy uczeń otrzymał na użytek szkolny własny adres e-mail, umożliwiający pracę w szkolnej domenie internetowej (spjozefina.edu.pl) oraz dostęp do narzędzi umożliwiających zdalną naukę i komunikację.
Rok 2022 - nasza szkoła reaguje na potrzebę kształcenia dzieci i młodzieży z Ukrainy poprzez stworzenie oddziałów przygotowawczych, włączanie do klas polskojęzycznych, a także... utworzenie filii placówki w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Przy tak wielkim wysiłku administracyjnym i organizacyjnym objęcie czujnym okiem wprowadzenia do Józefiny "Laboratoriów Przyszłości" jest właściwie nieistotnym drobiazgiem .
Podsumowując - wręczenie Medalu KEN Marzenie Pytlak, dyrektorowi naszej placówki, to dla nas nie tylko powód do dumy. To symbol docenienia pracy człowieka, który zmienił (i wciąż zmienia) oblicze naszej szkoły, jednocześnie - jak inni nauczyciele naszej placówki - nie afiszując swych dokonań (choć jest ich wiele).
Dziś robimy wyjątek. Warto.