W dniach 8 - 9 czerwca klasa III b z wychowawcą p. Jolantą Kok p. Małgorzatą Muranowicz oraz rodzicami p. Jolantą Rychlińską i p. Agnieszką Łyszkowską wyruszyła na Mazury do krainy tysiąca jezior, czystych rzek i ogromnych kompleksów leśnych.
Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od przyjazdu do Nidzicy i zwiedzania z przewodnikiem gotyckiego zamku krzyżackiego, który wybudowany został w XIV wieku. Poznaliśmy jego historię, obejrzeliśmy zabytkowe wnętrza. Obecnie zamek służy za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki. Mieści się w nim Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną. Mieści się w nim Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Konturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska. Działa tutaj również hotel oraz restauracja. Zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.
Następnie odwiedziliśmy Olsztynek i niewielką rzadko dziś spotykaną Hutę Szkła Artystycznego. Towarzyszyliśmy w powstawaniu oryginalnych ptaszków, aniołków, szklanych kwiatów. Panowie za pomocą specjalnych, ale bardzo prostych narzędzi i artystycznej wyobraźni, nadawali ostateczny kształt swoim „cudeńkom”. Huta ma w swoim asortymencie 60 wzorów, a zainteresowanie artystycznymi wyrobami sięga poza granice naszego kraju. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy na temat powstawania szklanych wyrobów a nasi koledzy, którzy odpowiedzieli prawidłowo otrzymali w nagrodę kolorowe, szklane łabędzie. Kupiliśmy też na pamiątkę cudowne, szklane „cudeńka”. Chcielibyśmy jeszcze tu powrócić.
Odbyliśmy także spacer z przewodnikiem po Olsztynie oraz obejrzeliśmy seans w Planetarium. Zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do Hotelu w Kosewie, gdzie czekała na nas przepyszna obiadokolacja i dyskoteka, którą zorganizował nam pan Artur Czuba, organizator Biura Turystycznego Remtur. Po takiej super zabawie nie mieliśmy ochoty na spanie, niestety o godzinie 22.00 byliśmy już w swoich łóżkach.
Drugiego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Galindii, krainy historycznego plemienia Galindów, położonego na trasie Mikołajki - Ruciane-Nida, nad jeziorem Bełdany. Okolice Iznoty już od V wieku p.n.e. do XIII wieku n.e. zamieszkiwały plemiona Galindów. Informacje o tych ludziach żyjących na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich przekazał m.in. Tacyt i Ptolemeusz. Galindowie żyli w przyjaźni z naturą, tworząc model demokracji opartej o wspólny język oraz tradycje obyczajowe i religijne. Przed kilku laty Galindowie powrócili na swoje pradawne ziemie. To Cezary Kubacki odnalazł legendy ludu Galindów i wskrzesił ich we współczesnym świecie. Jako Izegus II jest wodzem, szamanem i wajdelotą Galindów. Nie byliśmy biernymi widzami, ale autentycznymi współuczestnikami, przebranymi w kostiumy nawiązujące do strojów sprzed lat. Naszym wodzem został Bartek Wroński, który wybrał sobie cztery żony, zaś szamanem został Michał Knyziak, który świetnie odgrywał swoją rolę Dowiedzieliśmy się o codziennym życiu Galindów, ich zwyczajach i rytuałach. Odwiedziliśmy Bursztynową Komnatę, zbiór wyrobów ilustrujących czas przeszły, pieczary, termy oraz skansen Galindów. Ten niepowtarzalny klimat zachowamy na długo w naszej pamięci. Niektórzy z nas postanowili, że wrócą tu z rodzicami.
Następnie udaliśmy się na spływ łodziami rzeką Krutynią, która zachwyciła nas czystością, ciekawym i zróżnicowanym szlakiem przybiegającym przez Puszczę Piską. Droga powrotna minęła nam bardzo szybko. Dziękujemy naszej pani za tak cudowną przygodę, naszym opiekunom i panu Arturowi Czubie, dzięki któremu nasi rodzice mieli możliwość oglądania nas na bieżąco w Internecie, a każdy uczestnik otrzymał płytę ze zdjęciami. To była super wycieczka!