Uczniowie kl. 7b kilka dni temu spotkali się z panem Damianem Burzyńskim, mistrzem kulturystyki i właścicielem klubu fitness w Żabiej Woli, by porozmawiać o odżywianiu. Ponieważ zdrowie, to temat rzeka, więc pojawiła się potrzeba zorganizowania kolejnej pogadanki, tym razem na temat aktywności fizycznej, która jest niezbędnym elementem do utrzymania zdrowej i pięknej sylwetki. Uczniowie kl. 7b nie mogli trafić lepiej, bowiem pan Damian nie tylko dużo wie o racjonalnym odżywianiu się, ale także jak i ile ćwiczyć, by osiągnąć jak najlepsze efekty. Czy można chcieć więcej? Połączenie zdrowego stylu odżywiania się ze sportem jest kluczem do sukcesu, pod warunkiem, że na to się zdecydujemy. Lekarze alarmują, że liczba dzieci i młodzieży otyłych stale rośnie, zatem istnieje potrzeba mówienia o tym w szkole, a potem w domach naszych uczniów.
Aktywność czy sport?
Wigilia w klasie IIIc
Wigilia klasowa, która odbyła się 15 grudnia 2017r. była kolejnym ważnym wydarzeniem w „życiu” naszej klasy. Tradycji stało się zadość, był opłatek, świąteczne życzenia, wspólne śpiewanie kolęd. Wszyscy byli pięknie i odświętnie ubrani, a to tworzyło jeszcze wspanialszą atmosferę. Na stole rozłożone były przeróżne pyszności, ciasta własnych wypieków, pierniczki, cukierki. Każdy był zadowolony z prezentu. Wszyscy poczuliśmy magię ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.
Przyszła do nas... Wisła...
14 grudnia 2017 roku naszą szkołę odwiedził Teatr Lalek IGRASZKA z przedstawieniem dla klas I-III pt. „Wiślana opowieść” .
Od pewnego czasu nad Wisłą zaczęły się dziać niepokojące rzeczy. Zaniepokojeni tym Sum i Czapla, postanawiają zgłębić tajemnicę. Podczas wyprawy Sum, poznaje chłopca Antka, który także chce rozwikłać wiślaną zagadkę. Okazuje się, że w Wiśle zamieszkał Potwór Śmieciej… Wszystkich, którym nie jest obojętny los Królowej polskich rzek.
Serdecznie dziękujemy aktorom za bajkę o wartkiej akcji, mądrym przesłaniu i pięknych piosenkach.
Pierwsza pomoc w klasie Va
Na jednej z ostatnich godzin wychowawczych odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas takiej sytuacji, jak sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i jak przeprowadzić prawidłowo resuscytację. Oprócz teorii odbyły się również zajęcia praktyczne z użyciem fantoma oraz uczniowie uczyli się układać ofiarę wypadku w pozycji bocznej ustalonej.
Na zakończenie zajęć odbył się krótki test teoretyczno- praktyczny a wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat potwierdzający ich wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.
Wychowawca Liliana Wawrzkiewicz
Kierrmaszowo...
W środę 13.12.2017 r. w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. Do akcji przyłączyły się dzieci ze wszystkich klas. Sprzedawano własnoręcznie wykonane ozdoby oraz ciasta. Autorami gadżetów byli przede wszystkim uczniowie naszej szkoły. Kiermasz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Zachwyceni talentem uczniów rodzice, chętnie kupowali świąteczne gadżety. Mamy nadzieję, że zakupione ozdoby nadadzą każdemu domowi przyjemnego, świątecznego klimatu.
Porozmawiajmy o dysleksji...
Z myślą o rodzicach i ich dzieciach, a naszych uczniach, zostało zorganizowane spotkanie (13 XII 2017 r.) z panią Dorotą Sobczyńską, psychologiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grodzisku Maz., która wygłosiła prelekcję na temat: Porozmawiajmy o dysleksji i innych formach trudności w nauce szkolnej. Pani Dorota w sposób profesjonalny, merytoryczny, a przy tym bardzo przystępny wyjaśniła, czym jest dysleksja i towarzyszące jej dysfunkcje (słuchowe, wzrokowe, motoryczne), jak efektywnie pracować z dzieckiem dyslektycznym (dysgraficznym, dysortograficznym) i motywować je do pracy. Pani Teresa Wisińska (szkolny pedagog) i Sylwia Kwiecień (terapeuta pedagogiczny), organizatorki spotkania, serdecznie dziękują rodzicom za przybycie na spotkanie i zachęcają do aktywnego uczestnictwa w kolejnych, organizowanych ramach Akademii Rodzica w naszej szkole.
Świąteczny kiermasz klasy Vb
W poniedziałek, 11 grudnia, klasa Vb urządziła kiermasz świątecznego rękodzieła i domowych słodkości. Dochód ze sprzedaży ciast, kartek, bombek i ozdób choinkowych przeznaczony został na zorganizowane klasowej wigilii.
Wychowawca klasy Vb, Janusz Wojtan, bardzo dziękuje swoim Wychowawnkom oraz Ich Rodzicom za wkład pracy wniesiony w przygotowanie kiermaszu.
Żywienie czy odżywianie?
Wydaje nam się, że dużo wiemy na temat odżywiania i zdrowego żywienia, bo przecież tak dużo mówi się o tym w mediach i w szkole, ale kiedy trzeba mówić o konkretach, to okazuje się, że nadal mało wiemy i popełniamy te same błędy żywieniowe, bo nie potrafimy sobie odmówić batonika lub idziemy do Mc Donalda. Temat żywienia i odżywienia przybliżył uczniom kl. 7b (8 XII 2017 r.) pan Damian Burzyński, właściciel klubu Fitness & Instruction w Żabiej Woli, instruktor sportu i żywienia, mistrz kulturystyki, krótko mówiąc prawdziwy mistrz oraz przyjaciel młodzieży, która znajduje w panie Damiana życzliwą, pełną uśmiechu, optymizmu i delikatności osobę. Pan Damian podzielił się z uczniami swą rozległą wiedzą na temat zdrowego żywienia i alternatyw do jedzenia ,,śmieciowego”, po które młodzież chętnie sięga na co dzień. Pan Damian na prośbę wychowawczyni klasy 7b, pani Sylwii Kwiecień, pojawi się w klasie 7b raz jeszcze, by tym razem powiedzieć coś na temat aktywności sportowej, o której nasz miły gość wie naprawdę duuuuużo!
Znamy teksty Wandy Chotomskiej!
Dnia 8 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs piosenki "MUZYKA Z WANDĄ CHOTOMSKĄ". Celem konkursu było uczczenie pamięci Wandy Chotomskiej zmarłej 2 sierpnia 2017 r. w Warszawie w wieku 88 lat, autorki niezapomnianego cyklu dobranocek "Jacek i Agatka", scenariuszy bajek flmowych i muzycznych - KAWALERA ORDERU UŚMIECHU.
Uczniowie klas I - III zaprezentowali takie piosenki jak: "A ja mam psa", "Straszne Żaby", "Sto uśmiechów na minutę", "Z krasnalem jest dobrze", "Kundel bury", "Kolęda domowa", "Walczyk dla mamy", "Na majówkę", "Rozkołysz pieśnią świat".Komisja konkursowa w składzie: Krystyna Wasiak, Beata Śledziewska, Agnieszka Świeczka, Aneta Woźniak oświadczyła, iż poziom przedstawionych utworów był bardzo wysoki i wybór najlepszych był bardzo trudny. Niemniej jednak:
I miejsce przyznała klasie III a za piosenkę "Kolęda domowa" ,
II miejsce klasie III c za piosenkę "Na majówkę",
III miejsce klasie I b za piosenkę "Straszne żaby"
oraz
wyróżnienie dla klasy III b za interpretacje piosenki "Walczyk dla mamy".
Trzy pierwsze miejsca otrzymały książki Wandy Chotomskiej, pozostali uczestnicy zostali obdarowani dyplomami.
Dzień Wolontariusza
Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. Z tej okazji wolontariusze ze wszystkich szkół naszej gminy zostali zaproszeni na uroczyste spotkanie do Urzędu Gminy. Zostaliśmy przywitani przez Panią Elżbietę Kwiatkowską – kierownika GOPS i Panią Kamilę Chrobak, która jest koordynatorem ds. wolontariatu w GOPS.
Podziękowania i życzenia dalszej wytrwałości w pracy przekazała nam również, w imieniu Pani Wójt , Pani Sekretarz naszej gminy. Wszyscy wolontariusze dostali upominki i piękne podziękowania. Mamy nadzieję, że to spotkanie jeszcze bardziej zmotywuje nas do dalszej pracy.
Strażak nauczycielem? Czemu nie!
Reprezentanci Ochotniczej Straży Pożąrnej w Skułach po raz kolejny udowodnili, że pomaganie innym nie jest ich jedyną pasją. W grudniu odwiedzili naszą szkołę, by przeprowadzić specjalistyczne zajęcia z uczniami klas szóstych.
Warsztaty dzięki niesamowitej inwencji nauczycieli - strażaków oraz wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu (np. realistycznie wyglądających sztucznych ran) na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Dziękujemy!
Wybieram wodę!
Uczniowie klas I – V wzięli udział w kolejnym konkursie organizowanym w ramach kampanii „Wybieram wodę”. Zadaniem dzieci było stworzenie rzeczy użytkowej, zabawki, ozdoby świątecznej itp. z butelki PET. Powstało bardzo dużo pomysłowych, niebanalnych prac, które można było podziwiać na holu. Komisja wybrała 10 prac, które wysłaliśmy organizatorom konkursu i teraz niecierpliwie czekamy na wyniki.
Zapraszamy na dzień otwarty!
Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie zapraszamy na dzień otwarty. Spotkanie odbędzie się w środę, 13.12.2017 roku, w godzinach 15:00 - 17:00.
Spotkanie klas IVbc ze... średniowieczem.
W piątek, 8 grudnia, klasy IVbc wzięły udział w spotkaniach z panem Arturem Kozłowskim - pasjonatem historii, który od kilkunastu lat pasjonuje się wczesnym średniowieczem. Opowiadając nam o swoim hobby pokazywał atrybuty rycerzy, drewniane i gliniane naczynia. Wielkim zainteresowaniem uczniów cieszyła się średniowieczna broń ręczna - topory, miecze, tarcze... Mogliśmy poczuć sie jak prawdziwi wojowie - przymierzając hełmy i kolczugi.
Dziękujemy za ciekawe opowieści i odpowiedzi na niejednokrotnie dziwne pytania z naszej strony. Dzięki wizycie naszego Gościa mogliśmy nieomal przenieść sie w czasie...
Żywieniowe dopalacze
Słowo dopalacz raczej nam się źle kojarzy, bo natychmiast myślimy o napojach energetyzujących, używkach, chemicznych środkach pobudzających, które czynią w organizmach ludzkich wielkie spustoszenie, zwłaszcza w młodych organizmach. Tymczasem jest szereg wspaniałych, pobudzających, odżywczych pokarmów, które nie szkodzą, lecz pomagają, ale stoją daleko na półkach sklepowych. Takimi żywieniowymi dopalaczami są, np.: zielona herbata, czekolada co najmniej 70%, guarana, orzechy, awokado, dobrej jakości kawa, ale pita z umiarem. O tych i wielu innych żywieniowych dopalaczach rozmawiali uczniowie kl. 7b z panią Aleksandrą Gołuch, dietetyczką ośrodka Projekt Zdrowie w Grodzisku Maz., która przyjechała do naszej szkoły na zaproszenie wychowawczyni kl. 7b, pani Sylwii Kwiecień.
Mikołajki klasy Va
W dniu 4.12.17 nasza klasa pojechała do kina w Jankach na film pt „Coco”, opowiadający o tym, jak ważna jest rodzina , pamięć o naszych przodkach oraz wspólne świętowanie. Przed seansem oglądaliśmy krótką przygodę Olafa – bałwanka z „Krainy lodu”. Film „Coco” był tak wzruszający, że niektórzy z nas uronili nawet kilka łez.
Po filmie jak zwykle poszliśmy wspólnie coś zjeść. Wszyscy dobrze się bawili.
Dominik Pyra
Jakub Jasiński
Zaprogramowaliśmy się... na czytanie!
We wtorek, 7 grudnia 2017 roku uczniowie klasy IVc uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w ramach projektu „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0”. Do udziału w programie zaprosiła nas Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli.
Projekt "Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0" to warsztaty, które łączą promocję czytelnictwa z programowaniem. Przeczytaliśmy opowiadanie Stanisława Lema ("Trzej Elektrycerze"), zapisaliśmy najważniejsze sceny za pomocą myślografii. Poszczególne zespoły ułożyły dialogi, scenografię, po czym wszystkie grupy nagrały krótki filmik. Ważnym elementem spotkania była nauka kodowania z wykorzystaniem nowych technologii i zestawów klocków LEGO Mindstorms.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” w ramach zadania publicznego zleconego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa. Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabiej Woli za to, że mogliśmy w nim uczestniczyć.
Mikołajki pod znakiem techniki, integracji i dobrej zabawy
W klasie Vb lubimy wspólnie i aktywnie spędzać czas. Dlatego postanowiliśmy zrobić sobie mikołajkowy prezent i w piątek, pierwszego grudnia, odwiedziliśmy Galerię Figur Stalowych w Pruszkowie oraz Rodzinne Centrum Zabaw "Reemiland" w Otrębusach.
Gdy przekroczyliśmy progi galerii, naszym oczom ukazały się sportowe auta, postacie z filmów, motocykle, zwierzęta... Wszystko, co nas otaczało, zostało zrobione z metalu! Mogliśmy wszystkiego dotknąć, obejrzeć, wsiąść do aut i na motocykle, przybić piątkę Buni i Shrekowi... Nasz prewodnik dał nam pół godziny na obejrzenie wszystkego (i tak trudno było nas potem zebrać - wszystko było niesamowicie ciekawe!), potem zaczął opowiadać o powstaniu galerii, jej eksponatach i planach. A potem... pozwolił znowu oddać się przyjemności oglądania metalowych arcydzieł...
Prawie dwie godziny po wejściu do galerii znaleźliśmy się w naszym białym busiku, który zawiózł nas do Reemilandu. Tam czekało na nas mnóstwo rozrywki - po wyszaleniu się na dużym placu zabaw spróbowaliśmy swoich sił na kręgielni, zagraliśmy w laserowy paintball, a także obejrzeliśmy przerażający (niektórych) film o tsunami w kinie 6D. Dwie godziny w Otrębusach minęly nam bardzo szybko - nie chcieliśmy kończyć zabawy. Zawarliśmy kompromis - nasz busik w drodze powrotnej był bardzo wesoły i rozśpiewany (a kierowca - niezwykle cierpliwy:)).
Dziękujemy, Święty Mikołaju!
Lekcja harcerstwa w praktyce
Uczniowie kl. 7b nieraz mogli usłyszeć i porozmawiać z zaproszonymi do klasy gośćmi na temat historii i tradycji harcerstwa w Polsce. Kilka dni temu mieli okazję doświadczyć, jak umiejętności harcerzy mogą im się przydać na co dzień. W klasie pojawił się pan Zbigniew Reluga, harcerz z przysłowiowej krwi i kości, który zademonstrował uczniom proste, ale jakże praktyczne i przydatne umiejętności, typowe dla harcerzy. Nasz sympatyczny gość, zaproszony do klasy przez panią Sylwię Kwiecień, zaimponował młodzieży sprawnością fizyczną, słuchem muzycznym i dużym poczuciem humoru. Wszystko to sprawiło, że spotkanie było wyjątkowo udane.
Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością
Z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego powstała publikacja skierowana do rodziców dziecka, u którego stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę oraz do opiekunów wychowujących dziecko z niepełnosprawnością. W przygotowaniu Mazowieckiego Informatora dla Rodzicow i Opiekunow Dziecka z Niepelnosprawnoscia uczestniczyli m.in. pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie.
Celem Mazowieckiego Informatora dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością jest przekazanie rodzicom i opiekunom pełnej wiedzy o systemie wsparcia w zakresie specjalistycznej opieki medycznej, psychologicznej oraz społecznej.
Mam nadzieję, że Informator będzie dla Państwa przewodnikiem po systemie wsparcia od opieki perinatalnej poprzez skoordynowaną opiekę medyczną i pomoc społeczną, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i edukację – powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.
W publikacji zamieszczone zostały wskazówki dotyczące opieki, wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji dziecka jak i zasad orzekania o niepełnosprawności. Opisany został również zakres pomocy socjalnej w postaci świadczeń, ulg i uprawnień zagwarantowanych przez państwo (np.: dofinansowanie z PFRON, możliwość korzystania z turnusów rehabilitacyjnych). Informator ma także ułatwić osobom zainteresowanym dotarcie do właściwych instytucji działających na terenie Mazowsza.
Wybór przedszkola czy szkoły dla dziecka niepełnosprawnego to zawsze trudna decyzja dla rodziców. Jestem przekonana, że ten poradnik będzie dla rodziców ważnym źródłem informacji i wsparciem w wybraniu najwłaściwszej ścieżki edukacyjnej dla każdego ucznia - powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.
W części poradnika poświęconej edukacji, pracownicy Kuratorium opracowali najważniejsze informacje dotyczące m.in.: edukacji włączającej, integracyjnej i specjalnej, indywidulanego programu edukacyjno-terapeutycznego (IPET), indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidulanego nauczania, a także pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Przestawili również, w jaki sposób oraz kiedy dokonuje się odroczenia obowiązku szkolnego.
Opieka rodzinna obecnego rządu Rzeczypospolitej Polskiej zmierza do zapewnienia szerokiego dostępu do skoordynowanej opieki medycznej, ośrodków wczesnej interwencji oraz do wczesnej rehabilitacji, czego przykładem jest między innymi ustawa Za Życiem.Zapewnienie kompleksowej opieki dla dzieci z niepełnosprawnością jest jednym z priorytetów regionalnej polityki zdrowotnej w województwie mazowieckim.
Mazowiecki Informator ma przyczynić się do wsparcia rządowego programu ,,Za Życiem”, który ruszył w styczniu br. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Program zakłada podniesienie jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, zwiększenie efektywności i dostępności do rehabilitacji dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie